Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybitna aktorka, Wanda Rucińska, patronką Teatru Kameralnego w Bydgoszczy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Wanda Rucińska, jej imieniem zostanie - decyzją Rady Miasta Bydgoszczy - nazwany Teatr Kameralny
Wanda Rucińska, jej imieniem zostanie - decyzją Rady Miasta Bydgoszczy - nazwany Teatr Kameralny Ze zbiorów Teatru Kameralnego
W środę (27.03) Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę o nadaniu Teatrowi Kameralnemu w Bydgoszczy imienia wybitnej aktorki Wandy Rucińskiej. Nadanie patronatu odbyło się dokładnie w piątą rocznicę powołania w Bydgoszczy nowej instytucji kultury, którą jest Teatr Kameralny. Radni skierowali także - jednogłośnie - wniosek do ministra kultury o dofinansowanie o wsparcie dla festiwali organizowanych przez Fundację Światłownia.

"Dyrekcja wraz z zespołem Teatru Kameralnego w Bydgoszczy pragnie upamiętnić i uhonorować postać Wandy Rucińskiej jako znakomitej aktorki związanej zawodowo i emocjonalnie z naszym miastem, a nadto z historią sceny Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej 14-16. Patronka swoją postacią, rysem, osobowością, rolami teatralnymi, zwłaszcza tymi dla dzieci i młodzieży, stanie się znakomitym przewodnikiem i wzorem dla pokoleń młodych widzów oraz dorosłych Bydgoszczan, pamiętających „dawne czasy” Teatru Kameralnego w Bydgoszczy" - brzmi informacja dyrekcji Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.

W środę (27.03) Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała, że Wanda Rucińska będzie patronką Teatru Kameralnego

Wanda Rucińska (1919-2006) to najpopularniejsza powojenna aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy mająca na kocie ponad 200 ról teatralnych, filmowych, radiowych i telewizyjnych. Aktorka debiutowała, jeszcze jako jej słuchaczka bydgoskiej Szkoły Aktorskiej w październiku 1945 roku rolą Meli w „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Na wczorajszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy jednogłośnie radni zaapelowali do ministra kultury o wsparcie dwóch festiwali organizowanych przez bydgoskiego działacza Grzegorza Dudzińskiego.

- Mam nadzieję, że ten apel radnych do ministra przyczyni się w jakimś stopniu do uratowania tych cennych i potrzebnych inicjatyw. Dodam, że w festiwalu Widzący Duszą występują osoby niewidome i niedowidzące. Jest to zawsze wielkie i wzruszające przeżycie dla widzów o artystów. Mam nadzieję, że spotkamy się na tym festiwalu! - stwierdza Grażyna Szabelska, wiceprzewodnicząca klubu radnych PiS.

Ministerstwo negatywnie oceniło w konkursie, w priorytecie „Muzyka”, dziewiętnastą już edycję Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” oraz XIV Festiwal widzących duszą organizowanych przez Fundację Światłownia – Kultura bez barier oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Kulturalna Bard. Obydwa festiwale mają swoją kilkunastoletnią tradycję i wpisały się już na stałe w kalendarz imprez w Bydgoszczy i regionu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera