MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wodociągi miały przejąć sieć dobry rok temu. Ale zdaje się, że na tę operację nikt nie ma pieniędzy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Po niedzielnym oberwaniu chmury wiele bydgoskich ulic zmieniło się w rwące potoki. Na zdjęciu ulica Grunwaldzka
Po niedzielnym oberwaniu chmury wiele bydgoskich ulic zmieniło się w rwące potoki. Na zdjęciu ulica Grunwaldzka Tomasz Czachorowski
Niedzielne oberwanie chmury nad Bydgoszczą pokazało, że stan kanalizacji deszczowej pozostawia wiele do życzenia. Sieć miały przejąć miejskie wodociągi. Tak się jednak nie stało.

Ulewa nie trwała długo, ale wystarczyła, żeby bydgoskie ulice zamieniły się miejscami w koryta rzek. Zalało Grunwaldzką, gdzie pod wiaduktem niemal topiły się samochody, płynęły Artyleryjska, Królowej Jadwigi, Dolina, Glinki, Jagiellońska. Pływało osiedle Bajka w Fordonie, gdzie pod wiaduktem także tonęły auta. Nad Brdą ludzie filmowali, jak woda tryskała ze studzienek. Ulewa nie oszczędziła nawet niedawno wyremontowanej i zrekonstruowanej śluzy workowej...
[break]

- Niedzielę jakoś przeżyliśmy, nie było tak źle, ale tylko dlatego, że mamy prowizoryczne podłączenia do kanalizacji deszczowej - mówi Robert Zając, przewodniczący Rady Osiedla Smukała-Opławiec.
W tym rejonie za ponad 3 mln zł miejskie wodociągi zbudowały i wstępnie uruchomiły kanalizację. 15 kilometrów sieci nie działa, bo drogowcy nie położyli jeszcze nawierzchni.

- Wszystko jest zbudowane, ale niszczeje - mówi Robert Zając.
Przypomnijmy, że półtora roku temu Rafał Bruski, prezydent miasta, zaproponował, żeby całą kanalizację deszczową w mieście przejęła spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Miało to nastąpić w maju ubiegłego roku. Powód - katastrofalny stan sieci. Dziś wodociągi zarządzają tylko jej częścią - 260 kilometrami. Resztę - 326 km - ma pod swoją opieką Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Na przejęcie sieci w styczniu ubiegłego roku zgodziła się Rada Miasta. Wodociągi sprawdziły stan techniczny części kanalizacji. Jest gorszy niż się spodziewano. Doprowadziły do tego lata zaniedbań i budowanie sieci byle jak. Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK, mówił półtora roku temu: - Dziś widzimy tego skutki. Liczne w ciągu roku podtopienia czy zalania ulic, domów, to efekt zniszczonej, zdeformowanej czy zapchanej kanalizacji deszczowej. W niektórych komorach znajdujemy nawet nielegalnie wyrzucane przez mieszkańców odpady.
Przejęcie sieci przez MWiK otwierałoby nowe perspektywy na remonty i modernizacj, związane głównie z pozyskanie środków unijnych w latach 2014-2020.

Jednak minęło półtora roku i o przejęciu kanalizacji w mieście zrobiło się cicho. - Jesteśmy gotowi do tej operacji, ale czekamy na zlecenie ze strony Urzędu Miasta - mówi Marek Jankowiak, rzecznik miejskich wodociągów.
Jak poinformowała wczoraj Marta Stachowiak, rzecznik bydgoskiego prezydenta, operacja przejęcia sieci przez MWiK jest w tej chwili w... rękach drogowców.

- Prowadziliśmy rozmowy i przekazaliśmy część dokumentów, dotyczących kanalizacji deszczowej, do MWiK - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP. - Wodociągi w 2013 roku uzyskały pozwolenia wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych ze zlewni poszczególnych kolektorów deszczowych. Nie otrzymaliśmy więcej informacji.

Wygląda jednak na to, że to właśnie w ratuszu utknęła cała sprawa. Problem bowiem polega na tym, że na przejęcie sieci potrzeba pieniędzy. A tych brakuje.
Tymczasem drogowcy ledwo radzą sobie z utrzymaniem własnych odcinków kanalizacji. Co roku ogłaszają przetarg na jej utrzymanie - awaryjnie naprawiają studzienki i wpusty, wymieniają uszkodzone pokrywy i kratki, czyszczą wpusty ze śmieci...

- Pomijając stan techniczny kanalizacji, prawda jest też taka, że sieć jest zaprojektowana tak, że bez problemu odprowadzi wodę po umiarkowanych opadach. Co do nagłego oberwania chmury - żeby przyjąć tyle wody, wpusty uliczne musiałyby mieć metr średnicy - mówi Krzysztof Kosiedowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!