MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz zmieniła się dzięki Unii Europejskiej. Zrealizowano wiele inwestycji

red
W sumie na listach bydgoskich inwestycji zrealizowanych z europejskim dofinansowaniem w okresie dwóch tzw. perspektyw unijnych w latach 2007-2013 oraz 2014-2020 znajdujemy ponad 300 pozycji
W sumie na listach bydgoskich inwestycji zrealizowanych z europejskim dofinansowaniem w okresie dwóch tzw. perspektyw unijnych w latach 2007-2013 oraz 2014-2020 znajdujemy ponad 300 pozycji Archiwum Polska Press
1 maja świętowaliśmy 20. rocznicę wstąpienia Polski do europejskiej wspólnoty. 80 procent mieszkańców naszego miasta uważa, że gród nad Brdą korzysta na obecności w UE.

- Często zapominamy, że Unia Europejska to coś więcej niż wspólnota gospodarcza - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Wiele osób próbuje sprowadzić naszą obecność we wspólnocie do finansowego wsparcia ważnych inwestycji, projektów. Oczywiście ten bilans wyszedł Bydgoszczy na duży, ponad miliardowy plus.

W sumie od początku naszej obecności w EU, Bydgoszcz pozyskała ok. 3 miliardów złotych. Łączna wysokość zdobytych pieniędzy unijnych w latach 2014-20 wyniosła ponad 1,3 miliarda złotych. Środki pochodziły zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Programu Infrastruktura i Środowisko, programów LIFE, POWER, czy Interreg Europa.

Pomogły one zrealizować wiele kluczowych inwestycji takich ja: rozbudowa ul. Kujawskiej, Grunwaldzkiej, kanalizacji deszczowej, sieci ciepłowniczej. Dzięki nim udało się zrewitalizować Stare Miasto, Stary Fordon i kilka parków. Tchnęły życie w mury Młynów Rothera, Teatru Kameralnego oraz gmachu Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej.

To dzięki dofinansowaniu z UE wizytówką miasta mogła stać się Wyspa Młyńska z Młynami Rothera, spichrzami, Przystanią Bydgoszcz i odnowioną bydgoską Wenecją. Konsekwentna rewitalizacja tej części miasta z pomocą unijnych pieniędzy rozpoczęła się już kilkanaście lat temu – porządkowanie terenu samej Wyspy, Młynówki, budowa kładek, Przystani Bydgoszcz aż w końcu same Młyny Rothera, które obecnie zapraszają na dwie stałe wystawy: „Węzły – opowieść o mieście nad rzeką” i niedawno otwarta „Młyn Maszyna”.

W sumie na listach bydgoskich inwestycji zrealizowanych z europejskim dofinansowaniem w okresie dwóch tzw. perspektyw unijnych w latach 2007-2013 oraz 2014-2020 znajdujemy ponad 300 pozycji. To ponad 300 miejsc w mieście, które zostały odmienione dzięki obecności Polski w UE.

W Bydgoszczy rozpoczęto już realizację zadań, które są finansowane ze środków na lata 2021-27.

- Przed nami szereg kolejnych ambitnych projektów i inwestycji. Jednak równie istotna, co realne pieniądze powinna być dla nas wspólnota wartości, na których powstawała i opiera się Unia Europejska. Szczególnie po doświadczeniach ostatnich lat ta refleksja jest mi bardzo bliska - zbyt często zasady demokracji, godność wielu obywateli, ich prawa i równość wobec prawa schodziły na drugi plan. W tym czasie o te kanony demokracji upominało się wiele europejskich instytucji. Po tych 20 latach w UE jesteśmy doświadczonymi Europejczykami. Korzystajmy z tych doświadczeń i doceniajmy je - dodaje Rafał Bruski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera