Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiewy z klasztoru nad Renem i z monastyru na wyspie

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Zwana pierwszą niewiastą pośród lekarzy, była jedną z najwybitniejszych postaci średniowiecznej Europy. Filozofka, teolożka, lekarka, miała wielki wpływ na działania Kościoła. Zajmowała się też muzyką - komponowała.

Zwana pierwszą niewiastą pośród lekarzy, była jedną z najwybitniejszych postaci średniowiecznej Europy. Filozofka, teolożka, lekarka, miała wielki wpływ na działania Kościoła. Zajmowała się też muzyką - komponowała.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196641" sub="Chór mnichów z monastyru Wałaam. Fot. archiwum zespołu">

Utwory XII-wiecznej mniszki Hildegardy z Bingen, a także dawne polskie pieśni zabrzmią na kolejnym koncercie festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis. Tłem będą wnętrza bazyliki pw. św. Trójcy w Strzelnie, w której zachowały się cenne romańskie kolumny.<!** reklama>

Zaśpiewa Bornus Consort. Założony ponad 30 lat temu zespół zajmuje poczesne miejsce na scenie muzyki dawnej. To polscy pionierzy wykonawstwa historycznego. Zaczęli od starannych studiów nad śpiewem sprzed wieków, stopniowo sięgając coraz bardziej w głąb dziejów. W 1984 roku wystawili w warszawskim Teatrze Wielkim średniowieczny dramat liturgiczny „Ludus Danielis”. Ten spektakl pokazywali potem w całej Europie ponad 100 razy. Dziś specjalizują się w monodii liturgicznej XIII stulecia.

Założycielem grupy jest Marcin Bornus-Szczyciński, z wykształcenia śpiewak i... ekonomista (pracował jako asystent naWydziale zarządzania UW).

Oprócz lidera na bydgoskim festiwalu wystąpią: Robert Pożarski, Paweł Szczyciński, Stanisław Szczyciński i Mirosław Borczyński.

Natomiast w środę melomani mają kolejną okazję - po koncercie chóru z Sofii - wsłuchać się w mistyczny śpiew cerkiewny. W filharmonii wystąpi chór mnichów z monastyru Wałaam w Rosji. Ten istniejący od bez mała 20 lat zespół związany jest z odrodzonym po latach klasztorem na wyspie Wałaam na jeziorze Ładoga. Chórem kieruje Michaił Ruzanow.

Artystów, jak piszą o sobie, połączyła miłość do muzyki rosyjskiej i idea odrodzenia śpiewu cerkiewnego w jego pierwotnej postaci.

Gdzie, kiedy?

  • Europejska muzyka dawna: Bornus Consort - sobota, 22 września, godz. 19, bazylika św. Trójcy w Strzelnie
  • Śpiewy rosyjskiej cerkwi prawosławnej: chór mnichów z monastyru Wałaam - środa, 26 września, godz. 19, Filharmonia Pomorska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!