Aktualności
Napiwki: Ile wypada dać w Polsce i na świecie ZDJĘCIA

Napiwki: Ile wypada dać w Polsce i na świecie ZDJĘCIA

Stefan Kowlaski

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

FRANCJA
WYSOKOŚĆ NAPIWKÓWRestauracja: obsługa wliczona w cenie, ale mile widziane 10%             TAXI: nie oczekujemy wydania reszty
1/20

Przejdź do
galerii zdjęć

©google images by cc

Napiwki: Ile wypada dać w Polsce i na świecie? W Polsce nie ma sztywnych norm określających, ile powinien wynosić napiwek . Ale przyjęło się, aby było to 10 proc. wartości rachunku. Gdzie w Europie i na świecie nie wypada nie dać napiwku, a gdzie jego podarowanie może wpędzić w zakłopotanie? Sprawdź w galerii!

Ile dać napiwku w Polsce?


Trzeba otwarcie przyznać, że Polacy cały czas uczą się zostawiania napiwków kelnerom w restauracjach, barmanom w pubach czy obsłudze hotelowej. Choć w naszym kraju nie ma sztywnych norm, określających ile napiwek powinien wynosić, to przyjęło się, aby było to 10 proc. wartości wystawionego nam rachunku. Tak po prostu wypada, choć oczywiście to klient sam uznaje, ile napiwku chce zostawić.

- Pamiętajmy, że wręczanie napiwków jest dobrą wolą klienta i jego wysokość powinna być uzależniona od tego jak klient jest zadowolony z jedzenia i jakości obsługi - mówi jeden z pracowników gastronomii, pracujący w branży od 11 lat.

A co w sytuacji, gdy mamy ze sobą jedynie karty płatnicze? Coraz częściej terminale restauratorów posiadają opcje "napiwek". Jeśli klient płacąc kartą, chce dać napiwek, wówczas kwota do zapłaty może zostać np. automatycznie powiększona o 10 proc. Przy rozliczeniu miesięcznym, właściciel wypłaca ją załodze.

Podróżując po świecie możemy trafić w miejsca, gdzie nie wypada nie dać napiwku, ba - są zasady, których po prostu należy się trzymać.

Brytyjski dziennik "Daily Mail" powołując się na badania Good Housekeeping Institute informuje, że tak jest np. w Stanach Zjednoczonych. Tam nie podarowanie kelnerowi napiwku, może zostać potraktowane po prostu jako niegrzeczne. Ale z kolei w Japonii, próbując wręczyć ekstra dopłatę, możemy w ten sposób wzbudzić zakłopotanie wśród załogi.

Jaki napiwek w innych krajach?
Z kolei we Francji koszt obsługi jest już wliczony do rachunku, ale możemy go dodatkowo zaokrąglić lub zostawić do 10 proc. jego wartości. We włoskich restauracjach nasz rachunek zaś może zostać powiększony o kilka dodatkowych euro np. za nakrycie stołu. W niektórych państwach możemy znaleźć również tabliczki przed wejściem do restauracji, że koszty obsługi nie są wliczone do rachunku. Jest to dla nas jasny sygnał, iż napiwek jest tam mile widziany.

Podróżując po krajach muzułmańskich możemy natomiast często usłyszeć o tzw. bakszyszu. Nie jest to napiwek w czystym tego słowa znaczeniu. To forma jałmużny, którą bogatsi powinni dzielić się z biedniejszymi. Jednak trzeba pamiętać, że przed podarowaniem bakszyszu powinien się pojawić jakiś pretekst ku temu (udzielona pomoc, uprzejmość).

Ile dać napiwku w krajach na świecie? Sprawdź w galerii
Zobacz galerię

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM TOP SPORTOWY24Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Napiwek

  Grego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Dziękuję szwabskiej szmacie za takie rady, bo my, marne polaczki nigdy byśmy się o tym nie dowiedzieli


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grego

  Graf von Habenixs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  pier....dol sie polska tłuszczo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama