Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płacimy chętniej kartą czy gotówką? Tak płacą mieszkańcy kujawsko-pomorskiego

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
70 procent Polaków wybiera transakcje bezgotówkowe. Najczęściej są to ludzie młodzi. Do papierowych pieniędzy bardziej przyzwyczajone są starsze osoby.
70 procent Polaków wybiera transakcje bezgotówkowe. Najczęściej są to ludzie młodzi. Do papierowych pieniędzy bardziej przyzwyczajone są starsze osoby. Archiwum/Polska Press
Są województwa, w których mieszkańcy wolą płacić gotówką niż kartą i do takich należy Kujawsko-Pomorskie. Zajmujemy pod tym względem wysokie - 5. miejsce w kraju.

Spis treści

- Kiedyś akceptowaliśmy karty, ale teraz można u nas płacić wyłącznie gotówką - mówi pani Ewa, która prowadzi kwiaciarenkę przy jednym z bydgoskich cmentarzy. - Wiemy, że plastik jest wygodniejszy, ale zwyciężył rachunek ekonomiczny. Często klienci kupują drobne rzeczy typu znicze czy kwiatki, a utrzymanie terminala sporo kosztuje i przy tak małej skali biznesu, musieliśmy z niego zrezygnować. Zresztą, starsze osoby, a one przeważnie odwiedzają cmentarz, często płacili papierem.

Terminale kosztują!

- Były czasy, że próbowaliśmy oszczędzać oferując płatność kartą od zakupów za powyżej 10 złotych, ale to jest nielegalne i musieliśmy zrezygnować z tej praktyki. Ona nie była wymierzona w klientów, ale w tych, którzy na tym najwięcej zarabiają, czyli banki i operatorzy kart. Dla nas to, naprawdę, tylko obciążenie - powiedział nam pan Piotr, który ma stoisko na jednym z inowrocławskich targowisk.

Z transakcjami bezgotówkowymi wiążą się koszty.

  • Opłata za dzierżawę terminala jest stała kwota, przedsiębiorca płaci co miesiąc za możliwość korzystania z urządzenia. Jej wysokość zależy od rodzaju terminala, warunków umowy oraz oferty dostawcy. Zazwyczaj jednak mieści się ona w przedziale od 25 do 60 złotych miesięcznie.
  • To także opłata transakcyjna, czyli kwota pobierana za każdą transakcję bezgotówkową. Jej wysokość zależy od wielkości opłacanej kwoty oraz rodzaju użytej karty płatniczej. Zazwyczaj jednak mieści się w przedziale od 0,5 do 0,8 procent wartości transakcji.
  • Do tego dochodzi opłata interchange, pobierana przez bank, która wynosi 0,2 proc. w przypadku kart debetowych oraz 0,3 proc. przy kredytowych.
  • Jest też prowizja kartowa kwota pobierana przez banki i organizacje płatnicze (np. Visa, Mastercard) za obsługę płatności kartą i związane z tym np. przewalutowanie transakcji.

Kujawsko-Pomorskie płaci gotówką!

Według danych zebranych przez aplikację PanParagon, na które powołuje się portal businessinsider.com wynika, że karty wypchnęły już w dużej mierze gotówkę. Jednak są województwa, w których tradycyjne płatności trzymają się mocno i do takich należy nasz region. Jesteśmy pod tym względem na 5. miejscu w kraju, patrząc na paragony u nas takich transakcji jest 34,1 proc. Więcej płacą gotówką tylko w Świętokrzyskiem (42,1 proc.), Warmińsko-Mazurskiem (39,4 proc.), Podlaskiem (38,2 proc.) i Zachodniopomorskiem (34,2 proc.). Z kolei najrzadziej używają gotówki w Wielkopolsce (25,3 proc.), na Mazowszu (27,2 proc.) i na Dolnym Śląsku (29 proc.).

Siłą rzeczy w rankingu województw, w których dominują płatności kartą, zajmujemy dalekie 12. miejsce (65,9 proc.), za nami są jedynie mieszkańcy Zachodnipomorskiego (65,8 proc.), Podlaskiego (62,8 proc.), Warmińsko-Mazurskiego (60,6 proc.) i Świętokrzyskiego (57,9 proc.).

Dominują karty

Ogólnie, z przeanalizowanych przez PanParagon rachunków wynika, że 70 proc. płatności w Polsce jest realizowanych za pomocą kart. Reszta paragonów to opłaty gotówkowe.

70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo - wynika również z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) - czytamy w informacji prasowej dotyczącej badania. 41 proc. z nich płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem zawsze, kiedy ma taką możliwość. Z kolei ponad 19 proc. rozlicza się bezgotówkowo kilka razy w tygodniu, a ponad 10 proc. raz w tygodniu.

Do gotówki są bardziej przyzwyczajone są osoby starsze, ale nawet 40 proc. Polaków powyżej 70. roku życia płaci bezgotówkowo. Najczęściej takie transakcje wybierają młodzi. Ponad 80 proc. respondentów w wieku 18-39 lat robi to regularnie z użyciem karty, telefonu lub zegarka, a większość z nich zawsze, kiedy ma taką możliwość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Płacimy chętniej kartą czy gotówką? Tak płacą mieszkańcy kujawsko-pomorskiego - Gazeta Pomorska