Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fuszerka na chodnikach wokół rewitalizowanego Placu Kościeleckich w Bydgoszczy?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Płyty chodnikowe na Placu Kościeleckich maja różne kolory, a w czasie deszczu powstają na nich plamy
Płyty chodnikowe na Placu Kościeleckich maja różne kolory, a w czasie deszczu powstają na nich plamy Dariusz Bloch
Czy na chodnikach wokół rewitalizowanego Pl. Kościeleckich doszło do fuszerki? Płyty chodnikowe zmieniają kolor, co widać zwłaszcza podczas opadów deszczu. Niektórzy Czytelnicy widzą podobieństwo do tego, co stało się po rewitalizacji z płytą bydgoskiego Starego Rynku. Ratusz zapowiada, że jeżeli odbarwienia nie ustąpią, płyty zostaną wymienione.

Plac Kościeleckich jest rewitalizowany - prace są właściwie na ukończeniu. Wokół placu ułożono nowe chodniki. I tu według niektórych Czytelników pojawia się problem.

- Czy ja mam przewidzenia czy znowu widzę plamiastą płytę Starego Rynku? - pyta jeden z nich. - Chodniki wyglądają, jakby składano je z różnych materiałów - płyty mają różne kolory. Na początku myślałem, że to jest jakiś zamysł projektanta, ale przeszedłem się chodnikami i sensu większego, tym bardziej estetycznego, w tym układzie nie widzę. Wykonawca miał różne partie materiału? To naprawdę bije po oczach, a z tego, co słyszałem na rewitalizację wydano miliony...

Byliśmy na placu. Płyty chodnikowe mienią się odcieniami szarości w co najmniej kilku miejscach. Czasami to pojedyncze płyty są ciemniejsze, w innych punktach występują tylko pojedyncze ciemne płyty.

"Tu nie ma fuszerki"

Drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej uspokajają - przynajmniej na razie - że do żaden fuszerki nie doszło.

- To nie jest nic nienormalnego Na chodnikach położono są kamienne płyty, a kamień w ten sposób reaguje na warunki atmosferyczne, każda płyta jest inna. To naprawdę nie jest jakaś anomalia - stwierdza Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Jeżeli plamy nie ustąpią - płyty do wymiany

Odpowiedź na temat plam na płytach uzyskał oficjalnie Jarosław Wenderlich, radny klubu PiS. Rafał Bruski, prezydent miasta, informuje, że granit, z którego są wykonane płyty jest materiałem nieprzepuszczającym wody i nisko nasiąkliwym. "Po wyschnięciu zawilgocenia nie powinny zostawić żadnego śladu" - stwierdza prezydent, dodając, że płyty są pod nadzorem inwestora i wykonawcy.

Podkreśla jednak, że

jeżeli do końca inwestycji przebarwienia nie ustąpią, wykonawca zobowiązał się do wymiany przebarwionych płyt na nowe.

Za prace rewitalizacyjne placu Kościelecki odpowiada firma Czill z Bydgoszczy, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Wartość umowy to 9,25 mln zł.. Przy rewitalizacji wykorzystuje się 5 mln zł dofinansowania z budżetu centralnego.

Nawierzchnie alejek wyłożone zostały materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczono nową centralną podkreślającą osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem.

Będzie nowe oświetlenie

Na skwerze zaprojektowano dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne. Nasadzenia roślin również podkreślą osiowy układ placu. Uzupełniony zostanie istniejący charakterystyczny szpaler kasztanowców. "Plac zyska też nowe stylowe oświetlenie" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zgodnie z umową, zakończenie prac na placu zaplanowano na 5 czerwca br.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera