Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeń zdolny nigdy się tu nie nudzi [RANKING STEM PERSPEKTYWY 2016]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tak zareagowali uczniowie VI LO na wiadomość o sukcesie ich szkoły. Tu nauka matematyki i innych przedmiotów ścisłych jest przyjemnością
Tak zareagowali uczniowie VI LO na wiadomość o sukcesie ich szkoły. Tu nauka matematyki i innych przedmiotów ścisłych jest przyjemnością Filip Kowalkowski
W przedmiotach ścisłych kształcą na najwyższym poziomie, a ich absolwenci bez problemu dostają się na studia. Bydgoskie VI Liceum Ogólnokształcące i Technikum Elektroniczne zajęły czołowe lokaty w ogólnopolskim Rankingu STEM Perspektywy 2016.

[break]
STEM, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka to obszary kształcenia, w których nasze szkoły mają się czym pochwalić. - Ten ranking to drogowskaz dla uczelni, z którymi szkołami zacieśniać współpracę, bo najlepiej przygotowują kandydatów na studia inżynierskie i w naukach ścisłych - mówi prof. Tadeusz Słomka, przewodniczący kapituły rankingu. - Pod uwagę braliśmy wyniki ubiegłorocznej matury z przedmiotów dodatkowych (matematyka, fizyka, chemia, biologia i informatyka) na poziomie rozszerzonym, obowiązkowej matury z matematyki oraz sukcesy uczniów na olimpiadach z przedmiotów ścisłych.

Bydgoszcz w rankingu Perspektywy 2016 - Praca z uczniem zdolnym

Ranking liceów przeprowadzono po raz drugi. W tym roku na 200 sklasyfikowanych szkół bydgoskie VI LO zajęło 14 miejsce - wskaźnik 57,62 proc. Wygrało XIV LO w Warszawie - 100 proc. przed Liceum Akademickim UMK w Toruniu - 88,9 proc. i XIII LO w Szczecinie - 74,87 proc. W drugiej setce na 166 miejscu znalazło się I LO w Bydgoszczy - 35,80 proc. (przed rokiem 97 miejsce).

PRZECZYTAJ:Sukces bydgoskiego „elektronika” i „szóstki” w krajowym rankingu STEM

- To wspólny sukces uczniów, nauczycieli, ale też rodziców, którzy wspierają nasze działania - mówi dr Wiesława Burlińska, dyrektorka VI LO. - Rok wcześniej zajęliśmy, co prawda, 9 miejsce, ale wciąż utrzymujemy się w ścisłej krajowej czołówce. Nie byłoby tego sukcesu, gdy nie system wsparcia uczniów zdolnych, który wypracowaliśmy w naszej szkole od lat 90. Duży nacisk kładziemy na kształcenie w klasach informatyczno-matematycznych, medycznych i politechnicznej. Uczniowie mają możliwość udziału w kołach przedmiotowych i dodatkowych zajęciach, podczas których przygotowują się do olimpiad. Prowadzą je nasi nauczyciele, ale też wykładowcy akademiccy, bo współpracujemy z Collegium Medicum, Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Zajęcia z informatyki, matematyki i mikrobiologii odbywają się też na uczelniach pod kierunkiem ekspertów. W ten sposób uczniowie zdobywają wiedzę, która wykracza poza podstawę programową. To pozwala im też lepiej przygotować się do studiów.

U nas uczniowie zdobywają wiedzę z przedmiotów ścisłych, która wykracza poza podstawę programową. - dr Wiesława Burlińska

W ub. roku szkolnym na rozszerzeniach z informatyki maturzyści z „szóstki” uzyskali wynik aż 71 proc., podczas, gdy w kraju wyniósł on 46 proc., z chemii - 68 proc. (kraj - 52), z matematyki 59 proc. (41), a z fizyki 59 proc. (44). Ich rezultat z obowiązkowej matury z matematyki to 85 proc. (55). Na olimpiadach z przedmiotów ścisłych (matematyka, informatyka, fizyka) szkoła miała 3 laureatów i 6 finalistów.

Bydgoszcz w rankingu Perspektywy 2016 - "Elektronik" w dziesiątce

Powód do dumy ma też Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy, które na 100 szkół sklasyfikowanych w rankingu techników (organizowany był po raz pierwszy), zajęło 9 lokatę - 64,08 proc. Zwyciężyło Technikum Łączności nr 14 w Krakowie - 100 proc. przed Technikum Zawodowym nr 7 w Nowym Sączu - 81,15 proc. i Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych w Radomiu - 78,77 proc. - Pierwsza dziesiątka! To rewelacja! - tak zareagował Roman Wojciechowski, dyrektor Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy, gdy „Express” powiadomił go o wysokiej lokacie szkoły w rankingu STEM. - Największe sukcesy osiągamy w kształceniu zawodowym, a to powiązane jest z nauczaniem przedmiotów ścisłych. Mamy świetną kadrę pedagogiczną. Kształcimy w zawodach zaliczanych do innowacyjnych, czyli technika: informatyka, teleinformatyka i elektronika. Naszą szkołę wybierają uczniowie, którzy są zdolni. Ich specjalnie nie trzeba namawiać do nauki. Wiedzą, że u nas mogą liczyć na solidne kształcenie, bo wyrobiliśmy sobie przez lata dobrą markę. Tak jest też w VI LO. Aż 80 proc. naszych absolwentów dostaje się na studia. Są tak przygotowani, że niektórzy w trakcie studiów podejmują pracę lub zakładają firmy.

Bydgoszcz w rankingu Perspektywy 2016 - dają z siebie wszystko

Szkoła stwarza uczniom warunki do rozwoju. - Dzięki środkom unijnym odbywały się dodatkowe zajęcia fizyki i informatyki - mówi dyrektor Wojciechowski. - W tym drugim przypadku po ich ukończeniu każdy otrzymywał certyfikat Akademii Sieci Komputerowych CISCO.

W ub.r. szkolnym młodzież z „elektronika” na maturze obowiązkowej z matematyki uzyskała wynik 76,2 proc. (43 proc. kraj). Na rozszerzeniach z fizyki - 43 proc. (33), informatyki 63,6 (43) i matematyki - 42,2 (33). W olimpiadach z tych przedmiotów nie startował żaden uczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!