Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty ze znalezieniem wykonawców opóźniły wymianę pieców i okien [PROGRAM KAWKA]

Wojciech Mąka
Pod koniec 2015 roku zakończono m.in. remont frontu i oficyny kamienicy przy ul. Obrońców Bydgoszczy 16
Pod koniec 2015 roku zakończono m.in. remont frontu i oficyny kamienicy przy ul. Obrońców Bydgoszczy 16 Jarosław Pruss
Urząd Miasta Bydgoszczy zapowiadał, że modernizacje w ramach pierwszej edycji programu KAWKA zostaną zakończone w 2015 r. Ale z piętnastu komunalnych obiektów wyremontowano tylko 9.

Całkowity koszt pierwszej KAWKI oszacowano na ponad 5 milionów 328 tysięcy złotych. W roku 2014 planowano wydanie niemal 1,5 miliona, a w roku 2015 - 3 milionów 877 tysięcy złotych. Połowa tej kwoty to dotacja z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu.

- Pierwsza edycja programu KAWKA miała miejsce w 2014 roku - przypomina Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich. - W ramach naboru wniosków przedsięwzięciem zostało objętych 106 lokali mieszkalnych w piętnastu budynkach należących do miasta.

Tymczasem pierwsze projekty przyszłych remontów - zakładające m.in. wymianę ogrzewania na ekologiczne, wymianę stolarki czy docieplenia kamienic - opracowano w pierwszej połowie 2015 roku.

Pod koniec 2015 roku zakończono modernizację dziewięciu budynków objętych programem KAWKA. - Magdalena Marszałek

- W drugiej połowie 2015 roku w oparciu o projekty rozpisano postępowania przetargowe w celu wyłonienia wykonawców robót - mówi Magdalena Marszałek. - Pod koniec 2015 roku zakończono modernizację dziewięciu budynków objętych programem KAWKA: Dworcową 89, Nakielską 22, front i oficynę przy Obrońców Bydgoszczy 14 i 16, Jasnej 2 i 25, Poznańskiej.

PRZECZYTAJ:KAWKA na przetargi leci już drugi rok [NA TROPIE SKANDALU]

Wykonawców prac na pozostałych obiektach w ubiegłym roku nie udało się wybrać. Przetargi ogłoszono na początku br. Teraz roboty muszą zakończyć się w czerwcu tego roku, bo wtedy dotacje są rozliczane.

Jakimi kryteriami kierowano się przy wyborze kamienic do modernizacji? Brano pod uwagę, czy budynek jest własnością miasta, a lokale w tym budynku musiały być ogrzewane piecami węglowymi. W nieruchomościach musiały być także zameldowana duża liczba osób. Dodatkowo wybierano kamienice, które - ze względu na możliwości techniczne - znajdują się blisko sieci ciepłowniczej KPEC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty