Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Obcokrajowcy na bydgoskich uczelniach. Ilu ich jest? Czego się uczą?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Inauguracja Roku Akademickiego na WSGInauguracja Roku Akademickiego na WSG
Inauguracja Roku Akademickiego na WSGInauguracja Roku Akademickiego na WSG Tomasz Czachorowski
Zagraniczni studenci coraz chętniej wybierają bydgoskie uczelnie. Najczęściej na naukę w naszym mieście decydują się nasi sąsiedzi ze Wschodu - Ukraińcy, Białorusini oraz Gruzini, ale nie brakuje też Hindusów, Nigeryjczyków, a nawet Chińczyków.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego studia na pierwszym roku rozpocznie 43 obcokrajowców (na starszych rocznikach jest ich już 69).

- Ta liczba może się zmienić, bo dokumenty nadal spływają do uczelni - podkreśla Małgorzata Jendryczka, rzeczniczka UKW. - W tym gronie najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów i Gruzinów, ale mamy też obywateli Syrii, Turcji, Rosji, Mołdawii i Grecji.

Najczęściej wybierają stosunki międzynarodowe oraz lingwistyki stosowane, głównie język angielski z językiem arabskim. Umożliwiamy im udział w kursach języka polskiego. W tym roku będą u nas studiowały też 33 osoby w ramach programu Erasmus+.

Medycyna ma wzięcie

Zagranicznych żaków z roku na rok przybywa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Są wśród nich Grecy, Kenijczycy, Czesi czy Portugalczycy. - Od października będziemy mieli 14 nowych studentów - mówi Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.

- Pochodzą głównie z Turcji i Ukrainy. Dołączą do 12 osób kontynuujących u nas studia. Liczniejszą grupę wśród cudzoziemców stanowią jednak nie studenci stacjonarni, lecz „erasmusowcy”, którzy uczą się u nas semestr lub dwa. Będzie ich teraz 152. Najchętniej studiują budownictwo lub rolnictwo.

W Collegium Medicum rośnie zainteresowanie anglojęzycznym kierunkiem lekarskim. W tym roku lekarzami po CM chciało zostać aż 30 Irlandczyków, ale nie wszyscy przeszli pomyślnie proces rekrutacji.

- W sumie będziemy mieli ok. 50 cudzoziemców. To trochę więcej niż w ubiegłym roku - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Studia anglojęzyczne wybierają głównie Norwegowie i Szwedzi, ale mamy też Hindusów, Amerykanów i Włochów. Naukę w języku polskim wybierają najczęściej Ukraińcy, którzy chcą zostać lekarzami. Pojedyncze osoby studiują kosmetologię i fizjoterapię.

Zagranicznym studentom CM oferuje 4-tygodniowy kurs przygotowawczy. Zdobywają na nim wiedzę o życiu w mieście, do którego przyjechali, ale też uczestniczą w zajęciach z biologii, chemii i fizyki, by zniwelować różnice w poziomie wiedzy. W tym czasie uczą się też podstaw języka polskiego. Na początek to 30 godzin, ale potem mogą brać udział w rocznym kursie nauki naszego języka.

Studenci nawet z Chin

Bydgoskie uczelnie, nie tylko publiczne, stają się coraz atrakcyjniejsze w oczach obcokrajowców. W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej co roku studiuje ok. 100 osób z zagranicy.

- Większość to Ukraińcy, w tym także polskiego pochodzenia - mówi Dorota Habel, kierownik Działu Promocji i Informacji KPSW.

- Pozostali pochodzą z Białorusi, Kazachstanu, Armenii, Turcji, Rosji, Grecji, Norwegii oraz Słowenii. W tym roku akademickim na filologii angielskiej będziemy mieli też pięciu Chińczyków. Studenci z zagranicy zainteresowani są, m.in., filologią niemiecką, ekonomią, administracją, budownictwem, geodezją, kartografią oraz informatyką.

Od 2012 r. prowadzimy Program Stypendialno-Edukacyjny STEP, skierowany do potomków polskich zesłańców w Kazachstanie, umożliwiający bezpłatną edukację. Skorzystało z niego już wielu młodych Polaków z rejonu Tajynszy. Mogą liczyć na pomoc w zakresie nauki języka polskiego, ale też materialną. Ułatwiamy im znalezienie pracy poprzez nawiązywanie kontaktów z pracodawcami.

Aż 800 cudzoziemców z 20 krajów studiuje Wyższej Szkole Gospodarki. - Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy, ale z roku na rok wzrasta liczba żaków z krajów azjatyckich - mówi Sabina Stankiewicz, rzeczniczka uczelni.

- U nas mogą liczyć na pomoc na każdym z etapów przyjazdu do Polski - od formalności zaczynając po zakwaterowanie i pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. Dzięki współpracy z naszymi partnerami w ramach programu „Studiuj i pracuj” mogą znaleźć zatrudnienie oraz skorzystać ze staży i praktyk. Poza tym jeszcze na etapie przygotowania do wyjazdu w swoim rodzimym kraju uczą się polskiego, bo utworzyliśmy np. zagraniczne centra języka polskiego na Ukrainie, w Rosji, Gruzji czy Kazachstanie.

Kuszą ich praktyki i staże

Zagraniczni studenci, głównie z Ukrainy i Białorusi, są też w Wyższej Szkole Bankowej na kierunkach zarządzanie oraz turystyka i rekreacja. - Wybierają WSB, bo doceniają możliwość praktyk i staży u naszych partnerów biznesowych- twierdzi Magdalena Karpińska, rzeczniczka uczelni.

- Gwarantujemy im opiekę koordynatora studiów, który pomaga w przygotowaniu formalności związanych np. z kartą pobytu, zakwaterowaniem czy ułatwia integrację ze studentami. Oferujemy im też bezpłatne kursy języka polskiego.

Dlaczego zagraniczni studenci tak chętnie przyjeżdżają do Polski? - Dla sąsiadów ze Wschodu jesteśmy krajem wypadowym na Zachód - mówi Tomasz Marcysiak, socjolog WSB.

- Zdobycie międzynarodowego dyplomu to prestiż. Duże znaczenie ma też to, że nauczą się języka i nawiążą nowe kontakty. No i cenowo jesteśmy dla nich atrakcyjniejsi niż inne uczelnie z krajów Europy Zachodniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!