Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za zgodą rodziców pójdą do szkoły lub wrócą do przedszkola

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Zniesienie od września 2016 r. obowiązku szkolnego dla 6-latków jest już przesądzone
Zniesienie od września 2016 r. obowiązku szkolnego dla 6-latków jest już przesądzone Thinkstock
Od nowego roku szkolnego nie będzie obowiązku szkolnego dla 6-latków. To rodzice mają zdecydować, czy ich dzieci są gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej w wieku sześciu lat.

Od września tego roku do klas pierwszych bydgoskich podstawówek poszło 2661 sześciolatków. Decyzję o odroczeniu z poradni psychologiczno-pedagogicznych uzyskało 449 dzieci. Zniesienie od września 2016 r. obowiązku szkolnego dla 6-latków jest już przesądzone. Nowy rząd ma przygotowany projekt ustawy zmieniający wiek szkolny na 7 lat. Rodzice, którzy będą chcieli posłać 6-letnie dziecko do szkoły, będą musieli uzyskać opinię nauczyciela z przedszkola i zgodę poradni psychologiczno-pedagogicznej. - Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i to oni powinni decydować - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor SP nr 18.

Jakie jednak konsekwencje może mieć ta zmiana w Bydgoszczy? - Przywrócenie obowiązku szkolnego dla dzieci w wieku 7 lat pewnie wiązałoby się z utratą pracy przez część nauczycieli, głównie edukacji wczesnoszkolnej - mówi Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy. - Przy zapowiadanej zmianie od września przyszłego roku do klasy I w Bydgoszczy pójdzie około 500 uczniów, którzy zostali odroczeni z realizacji obowiązku szkolnego. Jeżeli rodzice 6-latków nie poślą ich do szkoły, to utworzymy w Bydgoszczy około 30 oddziałów. Klas trzecich obecnie jest 133. Nie wszyscy nauczyciele tych klas znajdą pracę w przedszkolach, tym bardziej, że zgodnie z obowiązującymi przepisami 31 sierpnia 2016 r. zerówki zostaną zlikwidowane . Ponadto wprowadzenie obowiązku posiadania opinii z poradni, aby dziecko 6-letnie mogło pójść do szkoły, ograniczy prawo wyboru rodziców i w konsekwencji liczbę 6-latków w szkołach.

Wiceprezydent zwraca też uwagę na konieczność przygotowania nowej podstawy programowej dla przedszkoli i podstawówek oraz opracowania nowych podręczników. Jest jeszcze inna kwestia. - Z chwilą powrotu 6-latków do przedszkoli może zabraknąć w nich miejsc także dla najmłodszych dzieci, które ustawowo mają zagwarantowane prawo do edukacji przedszkolnej od 2017 r. Badania dowodzą, że dzieci, które wcześniej rozpoczynają edukację, lepiej się rozwijają i osiągają w przyszłości lepsze wyniki, więc pozbawienie 3-latków prawa do edukacji przedszkolnej byłoby błędem. Z tego samego powodu lepiej, jeśli edukacja wczesnoszkolna odbywa się w wieku 6-8 lat, a nie w wieku 7-10 lat. Jest to szczególnie ważne w nauczaniu matematyki - stwierdza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!