Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja szukała mordercy nie tam, gdzie trzeba - twierdzi narzeczony Joanny S.

Jarosław Jakubowski
Strony mają tydzień na złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku
Strony mają tydzień na złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku Thinkstock
Gdyby dwadzieścia lat temu uważniej przeanalizowano akta sprawy zabójstwa Joanny S., zbrodnia mogłaby zostać wyjaśniona już dawno. Taki wniosek wynika z wczorajszego werdyktu sądu.

[break]
Czy w śledztwie dotyczącym makabrycznego zabójstwa 22-letniej Joanny S. zostały popełnione błędy?

We wczorajszym uzasadnieniu wyroku 15 lat więzienia dla Sławomira G. sędzia Marek Kryś podkreślił, że o powrocie do sprawy przez policyjne „archiwum X” zdecydowała ponowna analiza akt śledztwa sprzed 20 lat.

- Decydujące znaczenie miało 30 pierwszych stron akt. Znajduje się w nich protokół przesłuchania świadka, który 30 sierpnia 1994 roku około godziny 15 widział Sławomira G. schodzącego po schodach. Tymczasem G. utrzymywał, że przez cały dzień był w pracy. Zeznania tego świadka jednak wtedy przeoczono - stwierdził sędzia Marek Kryś, podkreślając, że akt oskarżenia oparł się w zasadzie na jednym koronnym dowodzie - wyjaśnieniach złożonych przez Sławomira G. po zatrzymaniu w kwietniu 2015 roku. Inne dowody, mimo znacznego postępu wiedzy kryminalistycznej, nie ostały się w postępowaniu sądowym.

O tym, że mordercę można było ująć znacznie wcześniej, jest przekonany Marcin K., narzeczony Joanny, który wczoraj pojawił się na ogłoszeniu wyroku.

PRZECZYTAJ:15 lat za zbrodnię chorej namiętności

- Policja nie dość, że postępowała niedokładnie, to jeszcze było dla mnie przykre, że traktują mnie jako głównego podejrzanego. To oznaczało, że prawdziwy sprawca jest na wolności, a cała energia dochodzenia jest koncentrowana nie w tym kierunku. Dla mnie oznaczało to mieszankę emocji. Czułem złość, bo wiedziałem, że nie tędy droga, a jeszcze nie mogłem spokojnie tej żałoby przeżyć - stwierdził po ogłoszeniu rozstrzygnięcia. Mężczyzna przyznał jednak, że Sławomir G. był trzecioplanową postacią w ich życiu i nikomu nie przyszłoby do głowy, że mógł być winny.

Prokurator Adrianna Bojarska-Majchrzak docenia ogrom pracy śledczych i nie chce wypowiadać się na temat ewentualnych błędów przez nich popełnionych na początku. - Organy ścigania dla wyjaśnienia tej potwornej zbrodni rzuciły wszystkie ręce na pokład. Czy popełniono błąd? Człowiek jest tylko człowiekiem, ale ja bym tego tak nie oceniała - dodała.

Strony mają tydzień na złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku.Zarówno prokuratura, jak i obrona z pewnością z tego skorzystają.

Można to rozumieć jako zapowiedź złożenia apelacji, bo wyrok nie był zgodny z wnioskami żadnej z procesowych stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!