MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdarzyło się 6 listopada w Bydgoszczy...

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe/nac.gov.pl
Bydgoskie kalendarium "Expressu": zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się tego dnia przed laty.

6 XI 1657 zaprzysiężenie na Starym Rynku, na schodach nieistniejącego dziś kościoła jezuitów pw. Św. Krzyża, wieczystego przymierza z Welawy (zawartego 19 września i zwanego później traktatem welawsko-bydgoskim) między królem Janem Kazimierzem i elektorem brandenburskim Fryderykiem Wilhelmem I, mocą którego elektor zwolniony został od hołdu z Prus Książęcych. Była to wymuszona złą sytuacją polityczną umowa, która w przyszłości przyniosła Rzeczpospolitej znaczące straty.
6 XI 1938 w wyborach do Sejmu II RP frekwencja wyniosła 72 proc. Posłami z okręgu bydgoskiego zostali rtm. Juliusz Dudziński z Gościeradza i inż. Włodzimierz Dziekoński z Warszawy.
6 XI 1950 Bydgoszcz została oficjalnie stolicą nowego województwa bydgoskiego, w które zostało przekształcone dawne województwo pomorskie z niewielkimi zmianami terytorialnymi, głównie dotyczącymi terenów północno-zachodnich w związku z powstaniem woj. koszalińskiego.
6 XI 1954 po dwóch latach budowy oddano do użytku dwa mosty w ciągu ul. Focha przez Brdę, które zastąpiły dawne mosty konstrukcji drewnianej. Mosty oddano do użytku na rocznicę rewolucji październikowej, były one pierwszymi tej długości w Polsce budowanymi z betonu wstępnie sprężanego według najnowocześniejszej wówczas metody budowy mostów w ZSRR.
6 XI 1955 w Pomorskim Domu Sztuki z recitalem fortepianowym wystąpił laureat Konkursu Chopinowskiego, Stanisław Szpinalski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Muzyk zagrał utwory Chopina, Mozarta, Brahmsa, Liszta, Debussy'ego, Bacha i Albeniza.
6 XI 1967 na Starym Rynku odbył się wielki wiec młodzieży, uczniów szkół podstawowych i średnich zrzeszonych w kołach przyjaciół Związku Radzieckiego oraz harcerzy. Po wiecu jego uczestnicy w liczbie ok. 10 tys. przemaszerowali na pl. Wolności, gdzie złożyli wieńce i kwiaty pod obeliskiem Wdzięczności z okazji 50. rocznicy rewolucji październikowej. W związku z wiecem przez dwie godziny obowiązywał zakaz ruchu samochodów w centrum miasta.
6 XI 1970 otwarte zostało przejście po przebiciu pod narożnym budynkiem arkad na rogu ul. Pomorskiej i Dworcowej. Przejście w znaczący sposób usprawniło ruch pieszych, wcześniej utrudniony z uwagi na wąskie chodniki i przystanki tramwajowe w tym newralgicznym punkcie miasta.
6 XI 1973 rozpoczął się przed Sądem Wojewódzkim w Bydgoszczy proces Krzysztofa K., zabójcy młodej kobiety przy ul. Stromej w styczniu tego roku. 13 listopada sąd skazał oskarżonego na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1974 roku.
6 XI 1976 w budynku byłego kina „Millenium” na Kapuściskach nastąpiło otwarcie Estradowego Teatru Rozrywki prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych. Pierwszy spektakl nosił nazwę „Na dobry początek”. Teatr nie przetrwał jednak długo, jego działalność wygasła po pięciu latach.
6 XI 1994 na ulicach Bydgoszczy pojawili się Indianie przebrani w charakterystyczne stroje andyjskie. Był to zespół „Varsovia Manta”, który wystąpił również w kinoteatrze przy ul. Dwernickiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!