MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatruta woda z bydgoskiego dawnego Zachemu może już dostawać się do Wisły

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Zatruta woda z bydgoskiego dawnego Zachemu może już dostawać się do Wisły - zdjęcia.
Zatruta woda z bydgoskiego dawnego Zachemu może już dostawać się do Wisły - zdjęcia. Dariusz Bloch
Ktoś w dwóch miejscach pociął rurę, która kiedyś dostarczała wodę do bydgoskiego Zachemu. Niektórzy twierdzą, że to złomiarze. W praktyce zanieczyszczona chemikaliami woda już może dostawać się do Wisły.

Rurę o sporym przekroju prawie 1,5 metra wzdłuż ul. Ku Wiśle ktoś odkopał i zaczął wycinać - cięcia są widoczne w dwóch miejscach. To nieczynne od lat ujęcie wody z Wisły na potrzeby nieistniejących już zakładów Chemicznych Zachem.

- Rurociągi w Łęgnowie, czerpiące wodę do Zachemu były w tym miejscu trzy - mówi Jarosław Butkiewicz, od lat interesujący się historia zakładów. - Dwa były przeciągnięte za czasów PRL, ten pocięty to jeszcze rurociąg poniemiecki pod zakładach amunicyjnych D.A.G. Fabrik Bromberg. Biegł od stacji pomp przy Wiśle, która teraz już została rozebrana, a instalacja, w tym pompy, sprzedane na złom. To rurociąg z tak zwanego staliwa, stopu stali z węglem. Bardzo kruchy. To nie jest przypadek.

Problem w tym, że ujęcie wody na Wiśle zostało zaczopowane. Teraz woda, grawitacyjnie spływa rozciętym rurociągiem w dół. Bierze się ze zbiornika retencyjnego w Łęgnowie Wsi i wylewa, gdzie tylko może. W zbiorniku zbierają się dawno stwierdzone chemikalia z dawnego składowiska Zachemu przy ul. Zielonej.

- Do rowu melioracyjnego używanego przez rolników do nawodnień pół uprawnych na tym terenie leje się woda, która jest z odstojników, a tam to i owo wykryto - przypomina Renata Włazik, działaczka społeczna z Łęgnowa Wsi.

Robert Dobrosielski, zastępca dyrektora wydziału zarządzania kryzysowego bydgoskiego Urzędu miasta przyznaje, że w minioną sobotę (22.08) wpłynęło do nich zgłoszenie w tej sprawie. - Dzwonił prawdopodobnie mieszkaniec Łęgnowa - mówi Dobrosielski. - Na miejsce przyjechała straż pożarna, ale nie stwierdziła w wodzie z rurociągu piany czy odmiennego koloru. Powiadomiliśmy jednak także służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Inspektorzy WIOŚ byli na miejscu w poniedziałek. Pobierali próbki wody z rurociągu. - WIOŚ w Bydgoszczy, w ramach rozpoznania zanieczyszczenia w terenie, przeprowadził wizję na terenie - mówi Małgorzata Witkowska, naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Bydgoszczy. - W celu dokonania oceny czy nastąpiło zanieczyszczenie środowiska, przeprowadzony został (przez przedstawiciela CLB GIOŚ – Oddział w Bydgoszczy) pobór próbek. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ - Oddział w Bydgoszczy zadeklarowało, że wyniki zostaną przekazane do dnia 04.09. Uwzględniając fakt, że nakładanie sankcji za korzystanie ze środowiska bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego leży w zakresie kompetencji Wód Polskich, inspektorat przekaże własne ustalenia, w tym w szczególności wyniki przeprowadzonych badań, do tego organu.

Jak mówi prof. Mariusz Czop, który dowodził zespołem badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadzącym analizy wody podziemnej w Łęgnowie w 2018 r., woda w zbiorniku retencyjnym znajdującym się na terenie osiedla Łęgnowo Wieś jest zanieczyszczona typowymi substancjami występującymi w wodach podziemnych i powierzchownych, pochodzącymi z dawnych Zakładów Chemicznych Zachem. W wodach tych występują nie tylko fenol, ale również absorbowalne związki chlorowcoorganiczne (AOX) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Skażona woda mogła trafić do trafia do głównego kanału odwadniającego - twierdzi, podkreślając, że już z całą pewnościćmożemy mieć do czynienia z zatruciem Wisły, bo z nią łączy się kanał melioracyjny i w ogóle wszystkie cieki i kanały występujące na terenie osiedla Łęgnowo Wieś.

Przypomnijmy, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przygotowała projekt, którego celem jest oczyszczenie skażonego środowiska gruntowo-wodnego z zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych emitowanych z kompleksu składowisk przy ul. Zielonej zlokalizowanego w granicach dawnych Zakładów Chemicznych Zachem. Działania pozwolą na zatrzymanie migracji zanieczyszczeń z terenów skażonych na tereny zamieszkałe oraz obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, przez co wyeliminowane zostanie zagrożenie zdrowotne i środowiskowe w obszarze oddziaływania zakładów.

W ramach projektu planowane jest wykonanie 7 studni głębinowych i poddanie środowiska gruntowo-wodnego oczyszczaniu techniką pump-and-treat (P&T). Technika ta polega na odpompowywaniu zanieczyszczonych wód podziemnych, poddawaniu ich częściowemu oczyszczeniu w specjalnej jednostce podczyszczającej, a następnie zatłoczeniu za pomocą studni iniekcyjnych z powrotem do górotworu, dzięki czemu stosunki wodne w obszarze remediacji nie zostają zachwiane. Dla bieżącej kontroli postępu działań remediacyjnych planuje się wykonanie sieci monitoringu złożonej z kilkunastu piezometrów wyposażonych w zestaw automatycznych czujników dla pomiaru wybranych parametrów fizykochemicznych. Zaplanowane działania remediacyjne zapewnią skuteczne oczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego wraz z wymywaniem zanieczyszczeń zaabsorbowanych na gruncie, a wykonane studnie stanowić będą barierę hydrodynamiczną, która skutecznie zatrzyma lub przynajmniej znacząco ograniczy dalszą propagację zanieczyszczeń zabezpieczając tym samym osiedla mieszkaniowe przed ich dalszym dopływem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera