Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Wyniki drugiej tury w dużych miastach (Toruń, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Gdynia, Kielce, Częstochowa)

Michał Sierek
Michał Sierek
Michał Zaleski - prezydent Torunia pożegna się ze stanowiskiem - tak wynika z cząstkowych danych.
Michał Zaleski - prezydent Torunia pożegna się ze stanowiskiem - tak wynika z cząstkowych danych. Archiwum Polska Press
Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych 2024. W tym artykule podajemy oficjalne dane z PKW. Pojedynki o stanowisko prezydenta odbyły się w wielu dużych miastach - w tym w stolicach województw. Rozstrzygnięcia w drugiej turze potrzebowali kandydaci ubiegający się o urzędy między innymi w Toruniu, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Gdyni, Kielcach, Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim i Włocławku).

W blisko 750 miastach i gminach w niedzielę, 21 kwietnia, odbyła się druga tura w wyborach na wójta/burmistrza/prezydenta. Zwycięstwo w pierwszej turze zapewniało zebranie ponad 50 procent głosów wyborców.

II tura w dużych miastach - tu podamy wyniki

II tura wyborów odbyła się w Krakowie. Z fotelem prezydenta żegna się Jacek Majchrowski, który już w 2023 roku poinformował, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Majchrowski na fotelu prezydenta zasiada od 2002 roku. W stolicy Małopolski w drugiej turze zmierzyli się miejski radny Łukasz Gibała (Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców) i poseł Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska). Walka była zacięta - zwyciężył Miszalski, zyskując 51,04 proc. poparcia.

W Toruniu o kolejną kadencję ubiegał się Michał Zaleski. Jego przeciwnikiem był Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska). Gulewski. Prezydent Torunia Michał Zaleski po 22 latach żegna się ze stanowiskiem. Paweł Gulewski wygrał wybory prezydenckie, zdobywając 65 proc. głosów. Michał Zaleski otrzymał 35 proc. głosów.

W Rzeszowie w drugiej turze o głosy mieszkańców walczyli ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek (KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa) i Waldemar Szumny (KW Prawo i Sprawiedliwość). Zwyciężył Konrad Fijołek, który zebrał 54,90 proc. głosów.

We Wrocławiu o kolejną kadencję walczył Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy). Jego przeciwniczką była Izabela Bodnar (KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni). Zwyciężył urzędujący prezydent, który zdobył 68,29 proc. głosów.

W Poznaniu również wygrał urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak (KO), który uzyskał ponad 70,67 proc. poparcia. Pokonał w II turze Zbigniewa Czerwińskiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy.

W Gdyni w I turze odpadł urzędujący prezydent Wojciech Szczurek (sprawuje tę funkcję od 1998 roku), który uzyskał trzeci wynik. Według oficjalnych danych z PKW zwyciężyła Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog), uzyskując 62,49 proc. Pokonała Tadeusza Szemiota (KKW Koalicja Obywatelska), który zebrał 37,51 proc. głosów.

W Kielcach ze stanowiskiem pożegna się niebawem Bogdan Wenta, który zrezygnował z udziału w wyborach. W drugiej turze 21 kwietnia mieszkańcy oddawali głosy na Agatę Wojdę (KKW KO) oraz Marcina Stępniewskiego (KW PiS). Są już dane ze wszystkich komisji - zwyciężyła Agata Wojda, która uzyskała 56,54 proc. głosów.

Są już oficjalne dane z Włocławka. Kandydat Lewicy Krzysztof Kukucki uzyskał 14 460 głosów (56,28%) i obejmie urząd. 11 232 głosów (43,72%) oddano na odchodzącego z fotela prezydenta Marka Wojtkowskiego.

W drugiej turze wyborów w Częstochowie o głosy mieszkańców walczyli obecny prezydent Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy i kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Monika Pohorecka. Zwyciężył Krzysztof Matyjaszczyk, uzyskując 57,76 proc.

W Gorzowie Wielkopolskim w drugiej turze zmierzyli się dotychczasowy prezydent Jacek Wójcicki (KWW Jacka Wójcickiego) oraz Piotr Wilczewski (KKW KO). Urzędującemu prezydentowi Jackowi Wójcickiemu zabrakło niewiele głosów, by rozstrzygnąć wszystko w I turze (uzyskał 49,24 proc.). W drugiej turze pokonał rywala, uzyskując 61,23 proc. głosów.

II tura wyborów - zasady

  • W drugiej turze wyborów na wójta, burmistrza, prezydenta miasta biorą udział kandydaci, którzy w I turze uzyskali dwa pierwsze wyniki. Wygrywa kandydat, który otrzymał większą liczbę ważnie oddanych głosów.
  • Kandydaci wybierani są na pięcioletnią kadencję. Przypomnijmy, że od 2018 roku weszła w życia zasada dwukadencyjności. Narzuca ona regułę, że prezydent, burmistrz lub wójt może ubiegać się o reelekcję tylko raz. Kadencja w latach 2018-2024 jest pierwszą, od której obowiązują te przepisy.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera