MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż prac Jana Jachymiaka w Galerii Sztuki Ludowej

Tomasz Skory
O artyście pisano, że jest wszechstronny jak człowiek renesansu, że jak mało kto potrafi przedstawić barwny świat Podhala i przyrównywano go do samego Picassa.

O artyście pisano, że jest wszechstronny jak człowiek renesansu, że jak mało kto potrafi przedstawić barwny świat Podhala i przyrównywano go do samego Picassa.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192136" sub="W zeszłym roku artysta obchodził 60-lecie pracy twórczej. Fot.: nadesłana">

Jan Jachymiak urodził się w przeszło osiemdziesiąt lat temu w Tylmanowej. Malowanie na szkle rozpoczął jako kilkuletni chłopiec, inspirując się ludowymi obrazami, które zdobiły ściany jego domu. Młodość spędził w Zakopanem, ucząc się w Szkole Przemysłu Drzewnego. <!** reklama>

W 1969 roku, zdobywszy już w kraju sławę, Jachymiak wyjechał na otwarcie swojej wystawy w Chicago, gdzie pozostał na dłużej. Mieszkając w USA nie tylko ciężko pracował, ale również studiował, malował na szkle i rzeźbił, a jego prace trafiły do wielu galerii i muzeów w Polsce, Europie i Ameryce. W ubiegłym roku artysta odchodził 60-lecie swej pracy twórczej.

Po powrocie do kraju Jan Jachymiak przeprowadził się do Bydgoszczy, choć sercem zawsze pozostał góralem. Najważniejsze miejsce w jego twórczości zajmują bowiem obrazy, przedstawiające sceny z życia górali, takie jak „Prządki”, „Juhas”, „Kuźnia” czy „Kowal”. Artysta często porusza tematykę świata zbójników, przedstawiając sceny z góralskich legend w pełnej uroku atmosferze.

Jachymiak umiłował sobie też obrazy sakralne, w szczególności Madonny, ale nie stroni jednak od tematyki bardziej współczesnej, która świadczy, że porusza się on swobodnie po terenie wielu rodzajów sztuki, zachowując przy tym swój własny, charakterystyczny styl. Artysta tworzy pod wpływem intuicji, a tematy podaje mu świat, w którym żyje.

Ten twórca ludowy znany jest przede wszystkim ze swoich malunków na szkle. Sztuka ta wywodzi się jeszcze z czasów Bizancjum i polega na tym, że artysta maluje po drugiej stronie przezroczystej tafli. Malując, nie widzi właściwych barw, dlatego nie lada sztuką jest przy tej technice osiągnąć harmonię barw, jaka bije z prac Jana Jachymiaka.

Wernisaż malarstwa Jana Jachymiaka odbędzie się 5 lipca o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej WOKiS na Starym Rynku. Wystawa będzie czynna do 3 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!