Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę bezpłatne warsztaty nauki gry na bębnach djembe i dundum. Trwają zapisy

MaG
Warsztaty poprowadzi Piotr Schutta (na zdjęciu)
Warsztaty poprowadzi Piotr Schutta (na zdjęciu) Dariusz Bloch
Impreza zorganizowana zostanie w ramach VII Festiwalu podróżników Piąty Ocean 2023. Podobnie jak w poprzednich latach, zajęcia poprowadzi doświadczony instruktor Piotr Schutta.

- Warsztaty nauki gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dundun niosą odprężenie dla ducha, ciała i umysłu. Poczujesz siłę bębniarskiego kręgu i radość bycia z ludźmi. Nauczysz się klaskać i chodzić do rytmu oraz wokalizować dźwięki bębnów. Dowiesz się, ile pulsów schowało się w bicie i jakie dźwięki mieszkają w djembe. Sam przekonasz się, że bębnienie jest „zaraźliwe” – piszą organizatorzy na Facebooku.

W języku grupy etnicznej Bambara z Afryki Zachodniej słowo djembe („Anke djé, anke bé”) można przetłumaczyć jako: „razem w pokoju, razem w harmonii". Według „Newsweeka” djembe jest dzisiaj najbardziej popularnym instrumentem etnicznym na kuli ziemskiej. Drum circle (bębniarski krąg) to zjawisko robiące furorę na świecie, jako najprostsza forma twórczego spotkania z muzyką i drugim człowiekiem, a także oryginalny pomysł na spędzanie wolnego czasu.

Djembe to prosty bęben kielichowy pochodzący z Afryki Zachodniej, terenów dawnego królestwa Mali. Jego korzenie sięgają XIII wieku. Ręcznie rzeźbiony korpus tradycyjnie zbudowany jest z jednego kawałka twardego drewna, a membrana to najczęściej skóra kozia lub cielęca naciągnięta za pomocą metalowych obręczy i sznurka.

Dun-duny to cylindryczne bębny basowe, które tworzą podstawę rytmiczną dla djembe. Sekcja basowa zawiera trzy bębny różniące się wielkością i brzmieniem: dundunba, sangban, kenkeni. Każdy z nich symbolizuje co innego i pełni inną rolę w zespole. Ich frazy, połączone ze sobą na zasadzie polirytmii budują poszczególne melodie grane w Afryce Zachodniej od wieków.

Piotr Schutta to bydgoski reportażysta, reporter prasowy z ponad 20-letnim doświadczeniem w dziennikarstwie, pedagog specjalny (specjalność resocjalizacja) po Uniwersytecie Wrocławskim. Prowadzi warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Ukończył kursy instruktorskie z metodyki nauki gry na djembe i dun-dunach i szkoli się nadal, doskonaląc swój warsztat perkusjonalisty.

Udział w warsztatach, które rozpoczną się w niedzielę, 19 listopada o godz. 12.00 w Centrum Kultury w Świeciu jest bezpłatny; obowiązują zapisy poprzez adres mailowy [email protected]. Trzeba podać imię i nazwisko oraz nr tel. kontaktowego zgłaszanej osoby. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Organizator zapewnia bębny, ale można zabrać również własny instrument.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera