MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uschnięte drzewa zgłoszone do konkursu na Bydgoskie Drzewo Roku 2023

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Czy uschnięta brzoza zasługuje na miano Bydgoskiego Drzewa Roku 2023?
Czy uschnięta brzoza zasługuje na miano Bydgoskiego Drzewa Roku 2023? Tomasz Czachorowski
Czy uschnięte drzewo ma szansę zostać zwycięzcą konkursu na Bydgoskie Drzewo Roku 2023? Wśród 30 zgłoszeń nadesłanych w trzeciej edycji znalazły się dwie takie propozycje.

Konkurs na Bydgoskie Drzewo Roku od 2021 roku organizuje stowarzyszenie Monitoring Obywatelski Drzew. W pierwszej edycji zwyciężyła topola czarna odmiany włoskiej z osiedla Błonie, a w ubiegłym roku kasztanowiec zwyczajny sąsiadujący z dawną stacją kolejową Bydgoszcz Wschód. Pełna lista tegorocznych zgłoszeń, jeszcze przed weryfikacją przez MODrzew, obejmuje:

  • 6 dębów szypułkowych,
  • 3 robinie akacjowe,
  • 3 klony zwyczajne,
  • 2 klony srebrzyste,
  • 2 topole czarne odmiany włoskiej,
  • 2 kasztanowce zwyczajne,
  • brzozę brodawkowatą, lipę drobnolistną, bożodrzew gruczołowaty, dąb błotny, sosnę pospolitą, topolę białą, topolę kanadyjską, wierzbę płaczącą, platan klonolistny, buk pospolity czerwony i śliwę wiśniową – po jednym okazie.

W weekend członkowie stowarzyszenia przyglądali się wszystkim zgłoszonym drzewom. Na tym etapie są one mierzone, weryfikowane pod kątem gatunków i dodawane do mapy przygotowywanej przez MODrzew. Do konkursu zgłoszono wiele pomników przyrody, ale i okazy, które pretendują do takiej ochrony. Oględziny mają przyczynić się do złożenia stosownych wniosków w tej sprawie do Rady Miasta Bydgoszczy.

W tym roku po raz pierwszy do konkursu zgłoszono uschnięte drzewa – jedną z 16 brzóz u zbiegu ul. Modrzewiowej i wyjazdu z ul. Wyszyńskiego pod wiaduktem na osiedlu Leśnym oraz śliwę przy ul. Czackiego, przy sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 30. Jak zgłaszający uzasadniali taki nietypowy wybór?

– Ze smutkiem i celowo zgłaszam to drzewo jako konstruktywną krytykę polityki i jakości nasadzeń Miasta Bydgoszcz. Moim zamiarem jest wywołanie pewnego rodzaju „otwarcia oczu” na – w moim mniemaniu – ubogą i nieprofesjonalnie prowadzoną gospodarkę zadrzewień w mieście. Byłem osobiście świadkiem sadzenia tych drzew w maju 2021 roku, podczas ponad 30C upałów, z pełnym ulistnieniem i bryłą korzeniową wielkości kolendry z dyskontu. Po 4 tygodniach brzozy uschły tak, że część z nich się złamała – napisał zgłaszający.

Jak informuje, rok później dokonano uzupełnień, ale na miejscu przetrwały dwie brzozy, a reszta to ponure kikuty. Podobnie uargumentowane jest zgłoszenie śliwy wiśniowej, która miała zostać posadzona późną wiosną 2023 roku w ramach nasadzeń kompensacyjnych. Zgłaszający chce zwrócić uwagę na problemy z zarządzaniem zielenią w przestrzeni publicznej: dopuszczenie do nasadzeń kompensacyjnych, które nie zwracają kosztów utraty drzewa macierzystego i w nieoptymalnej porze roku oraz brak ich pielęgnacji.

W tym tygodniu zbierze się komisja, która wyłoni finałową 10-tkę. W skład komisji wchodzą członkinie i członkowie stowarzyszenia MODrzew oraz zaproszeni goście. Na finałowe 10 drzew będzie można głosować od początku września. Drzewo, które otrzyma najwięcej głosów zdobędzie tytuł Bydgoskiego Drzewa Roku 2023. Wyniki ogłosimy 10 października, w Międzynarodowy Dzień Drzewa – informuje MODrzew.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera