MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia na Brdzie z udziałem wioślarzy [kalendarium, 14 czerwca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe - zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 14 czerwca [bydgoskie kalendarium "Expressu"].

1703: w czasie wojny północnej do Bydgoszczy wszedł oddział 600 żołnierzy szwedzkich, którzy na trzy tygodnie rozlokowali się w klasztorze bernardynów.

1774: uroczyście otwarto nowo zbudowany Kanał Bydgoski. Ruch na nim zapoczątkowano jednak dopiero we wrześniu tego roku.

1914: otwarto dom sierot przy obecnej ul. Chodkiewicza w budynku wzniesionym według projektu Alberta Schuetzego z inicjatywy Towarzystwa Dobroczynności dla Opieki nad Sierotami. W 1920 roku budynek przejął magistrat Bydgoszczy i urządził placówkę nazwaną Internatem Kresowym, działającą do 1936. Po II wojnie budynek służył Milicji Obywatelskiej, obecnie mieści się w nim oddział prewencji policji.

1925: rozpoczęła produkcję Fabryka Błon i Papierów Fotograficznych „Agfa”, którą przy w Bydgoszczy przy ulicy Garbary uruchomił Marian Dziatkiewicz. Po II wojnie zakład znacjonalizowano i wszedł on w skład zakładów „Foton”.

1936: do tragicznego wypadku doszło na Brdzie w pobliżu gazowni przy ul. Jagiellońskiej. Ósemka wioślarska BTW najechała na kajak, w którym znajdował się 47-letni mężczyzna z dwoma synami. Jeden z nich, uderzony dziobem łodzi, zmarł. Równo pół roku później sternik łodzi BTW, Hieronim C. został przez sąd uniewinniony.

1937: w południe wszystkie jednostki bydgoskiej straży pożarnej przy pomocy żołnierzy ze stacjonującego w mieście pułku piechoty ruszyły gasić wielki pożar lasu w okolicach Rynkowa. Akcja trwała do wieczora. Spaliło się 1300 mórg lasu, straty wyniosły 130 tys. zł.

1947: po raz drugi do Bydgoszczy przybył prymas Polski, kardynał August Hlond, tym razem z dwudniową wizytą w towarzystwie kardynała z Anglii Bernarda Griffina, który objeżdżał nasz kraj. Prymas odprawił uroczyste nieszpory w kościele na pl. Piastowskim. Następnego dnia rano odprawił mszę przed kościołem, a następnie przyjął akt hołdu i przysięgę wierności Kościołowi złożone przez przedstawicieli organizacji młodzieżowych w Bydgoszczy.

Bydgoskie schody na starych zdjęciach. Zabieramy Was w krótki spacer! Na fotografiach wykonanych wiele lat temu widać, m.in. schody prowadzące ze Szwederowa i Wzgórza Wolności w kierunku centrum miasta.➤ Więcej fotografii na następnych stronach. ➤11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach

1967: w Stoczni im. Lenina w Gdańsku została podniesiona bandera na zbudowanym tam statku „Ziemia Bydgoska”. W uroczystości uczestniczyli bydgoscy notable.

1970: w amfiteatrze Zawiszy wystąpił popularny zespół młodzieżowy „Skaldowie”. Towarzyszyły mu „Alibabki”.

1975: w amfiteatrze Zawiszy wystąpił popularny Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

1975: w Myślęcinku obok Ogrodu Fauny Polskiej odbył się pierwszy seans w nowo zbudowanym Auto-kinie, w którym można było oglądać po dwa przedpremierowe filmy, nie wysiadając z samochodu. Początek seansów miał miejsce o godz. 20.30. Na miejscu czynny był obnośny bufet.

1992: do Bydgoszczy na zjazd sprawozdawczy wojewódzkiej organizacji Unii Demokratycznej przyjechał były premier Tadeusz Mazowiecki.

2010: po zakończeniu prac archeologicznych na Starym Rynku, podczas których odkopano m.in. fundamenty starego ratusza, nastąpiło udostępnienie tego terenu na tydzień do zwiedzania przez bydgoszczan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera