MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To był wieczór po turecku

Iwona Matusiak
Szubińska czytelnia już dawno nie była tak oblężona, spotkanie na temat Turcji okazało się strzałem w dziesiątkę
Szubińska czytelnia już dawno nie była tak oblężona, spotkanie na temat Turcji okazało się strzałem w dziesiątkę Andrzej Schmidt
Kebab to po prostu pocięte mięso, a herbatę po turecku długo się parzy. O wielu ciekawostkach z półwyspu Azji Mniejszej można było dowiedzieć się w bibliotece na spotkaniu z dwiema mieszkankami Szubina.

Cała opowieść o Turcji rozpoczęła się od tego, jak wygląda tam tradycyjne powitanie. - Kiedy wchodzę do czyjegoś domu, to przede wszystkim zdejmuję buty i zostawiam je na progu, wszelkie nieczystości z ulicy muszą bowiem zostać poza domem. Witając się ze starszyzną, czołem dotykamy dłoni - opowiadała Renata Buyukbayrak.

W Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie mieszkańcy mieli okazję posłuchać o Turcji, o której opowiadały Renata i Leyla Buyukbayrak. Panie, co prawda, nigdy w Turcji nie mieszkały na stałe, ale mają w tym miejscu rodzinę, często tam bywają i zdążyły już bardzo dobrze poznać kraj, jego historię, kulturę i obyczaje tamtejszego społeczeństwa.

To był wieczór po turecku
Iwona Matusiak

- Powinnam chyba najpierw wytłumaczyć, skąd ta nasza wiedza na temat Turcji się wzięła. Otóż wiele lat temu, za namową mojej cioci, w celach handlowych wyjechałam do Turcji. Ciocia zapewniała, że jest tam taki jeden miły Turek, który mi pomoże i jak się okazało, był to mój przyszły mąż - wspominała pani Renata.

Wszyscy, którzy wybrali się na spotkanie do szubińskiej czytelni, mogli dowiedzieć się, jak wygląda parzenie prawdziwej herbaty czy kawy po turecku, jakie potrawy są charakterystyczne dla tego regionu i tutaj dużym zaskoczeniem była etymologia słowa kebab, które oznacza po prostu siekane mięso. Renata i Leyla Buyukbayrak przedstawiły wszystkim przygotowany wcześniej pokaz multimedialny, opowiedziały nieco o położeniu i historii, w tym sporo o pierwszym prezydencie Turcji Mustafie Kamal Atataturku oraz o zmianach, jakie zaszły w tym kraju w XX wieku.

- Warto nadmienić, że to nasze dzisiejsze spotkanie zorganizowane jest również z okazji 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych - informowała Leyla Buyukbayrak.

Sporo miejsca poświęcono także na temat Adampola, wsi w Turcji, a wcześniej osady polskich imigrantów, w której używano i nadal używa się języka polskiego oraz pielęgnuje się polskie obyczaje, zaś na wójta tradycyjnie wybiera się Polaka. W bibliotece zorganizowano też wystawę różnych rzeczy związanych z życiem w tym egzotycznym kraju, na której zobaczyć można było tradycyjny strój, ozdoby, wydawnictwa, zdjęcia i wiele innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!