MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tkwią w starych mieszkaniach, bo muszą

Jarosław Jakubowski
Pan Ryszard z żoną chcieliby wyprowadzić się z mieszkania ADM-owskiego do mniejszego. Mają „na oku” mieszkanie spółdzielcze. Ale taka zamiana jest niemożliwa.

Pan Ryszard z żoną chcieliby wyprowadzić się z mieszkania ADM-owskiego do mniejszego. Mają „na oku” mieszkanie spółdzielcze. Ale taka zamiana jest niemożliwa.

- Jest nas tylko dwoje i trzypokojowe mieszkanie, które teraz zajmujemy, jest dla nas za duże. Postanowiliśmy zamienić je na mniejsze. Znaleźliśmy dogodne lokum spółdzielcze. Ale okazuje się, że zamiany możemy dokonać tylko w ramach zasobów ADM-owskich. A nawet gdybyśmy znaleźli mniejszy lokal komunalny, to musielibyśmy - my i ta druga strona - zapłacić kaucję w wysokości sześciomiesięcznego czynszu! - mówi pan Ryszard, który uważa, że to dyskryminacja osób chcących zmienić miejsce zamieszkania. <!** reklama>

Kłopoty zgodne z prawem

Jednak jak się okazuje, to wszystko jest zgodne z przepisami.

- Zamiana mieszkania jest możliwa jedynie w zasobie gminnym, co reguluje uchwała Rady Miasta. Kaucje za zamianę również wynikają z przepisów. Jeśli lokale wybudowano po 2009 roku, kaucja wynosi 12-krotność czynszu, w pozostałych przypadkach jest to 6-krotność - wyjaśnia Magdalena Marszałek, rzecznik prasowy Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.

- Kaucja stanowi zabezpieczenie na poczet pokrycia ewentualnych zniszczeń bądź powstałych zaległości czynszowych - dodaje Magdalena Marszałek.

Zadłużeni wolą zamianę

Zainteresowanie zamianami mieszkań na mniejsze rośnie, bo coraz więcej lokatorów wpada w zadłużenie. - Wolą przenieść się do mniejszego mieszkania niż być eksmitowani - mówi Iwona Królikowska, właścicielka Biura Zamiany i Sprzedaży Nieruchomości „Twój Dom” w Bydgoszczy.

- Prowizja za zamianę wynosi u nas 2460 zł, ale od dłużników nie pobieram opłat ze względów etyczno-moralnych. Nie kopie się leżącego - dodaje Królikowska.

Jej zdaniem ADM robi pod górkę osobom chcącym zmienić lokal. - Zdarza się, że trwa to nawet dwa miesiące - mówi właścicielka biura nieruchomości. Rzeczniczka ADM twierdzi jednak, że wnioski o zamianę są załatwiane na bieżąco.

- Niejednokrotnie problemy z zamianą na inny lokal biorą się stąd, że duże mieszkania znajdują się często w zasobie niezbywalnym, co znaczy, że nie można ich wykupić. Stąd też nikłe zainteresowanie najemców takimi mieszkaniami - mówi Magdalena Marszałek.

W 2011 roku do ADM wpłynęły 54 wnioski o zamianę na wolny lokal (zrealizowano 15) i 112 wniosków o zamianę z innym najemcą (zrealizowano 24). W tym roku było już 19 wniosków o zamianę na wolny lokal (3 zrealizowane) i 46 wniosków o zamianę z innym najemcą (6 zrealizowanych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!