MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajny dochód komendanta

Jarosław Jakubowski
Komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy Wojciech Ołdyński od ponad pół roku nie złożył oświadczenia majątkowego. Komenda główna twierdzi, że nie musiał tego robić.

Komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy Wojciech Ołdyński od ponad pół roku nie złożył oświadczenia majątkowego. Komenda główna twierdzi, że nie musiał tego robić.

W Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji znajdują się oświadczenia majątkowe komendantów wojewódzkich. Brakuje tylko oświadczeń komendantów z Łodzi i z Bydgoszczy.

Tymczasem rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych mówi, że „Policjant składa oświadczenie o stanie majątkowym przy nawiązywaniu stosunku służbowego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia służby”. Inspektor Wojciech Ołdyński stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy objął 16 maja 2011 roku. Do końca maja powinniśmy więc poznać stan jego majątku. Dlaczego do dziś nie znamy?

Rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego, nadkom. Monika Chlebicz, powiedziała nam, że nie jest władna wypowiadać się na temat przyczyn utajnienia oświadczenia majątkowego szefa, bo składa on je komendantowi głównemu. - Ustawa nie obliguje do złożenia oświadczenia z powodu objęcia nowej funkcji, chyba że na wyraźne żądanie przełożonego - stwierdziła nadkom. Chlebicz, a po szczegółowe wyjaśnienia odesłała nas do Komendy Głównej Policji.

- Sprawą zajmowało się jakiś czas temu nasze Biuro Ochrony Informaci Niejawnych. Z jego wyjaśnień wynikało, że oświadczenie majątkowe składa się raz, z chwilą objęcia funkcji komendanta. Pan Ołdyński złożył takie oświadczenie za rok 2010, gdy był zastępcą komendanta wojewódzkiego w Poznaniu. Nie musiał tego robić po przejściu do Bydgoszczy - stwierdziła podinsp. Grażyna Puchalska z zespołu prasowego KGP.

<!** reklama>

Ale oświadczenia majątkowe policjantów niebędących komendantami są objęte tajemnicą służbową. Wspomniane rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych mówi, że „Obowiązkowi publikacji na stronach BIP podlegają informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych osób pełniących funkcję organów policji”.

Grażyna Puchalska obiecała, że ponownie zwróci się o wykładnię przepisów. Do sprawy tajnego oświadczenia majątkowego komendanta Ołdyńskiego wrócimy.

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych mają, między innymi radni, wójtowie oraz burmistrzowie i prezydenci miast, sekretarze i skarbnicy gmin, marszałkowie i przewodniczący sejmików województwa, posłowie, senatorowie, prokuratorzy, sędziowie. Od kilku lat istnieje obowiązek udostępniania w Biuletynie Informacji Publicznej oświadczeń majątkowych osób zajmujących kluczowe funkcje w samorządzie. Od 2007 roku obowiązek ten spoczywa na komendantach policji. Oświadczenia majątkowe samorządowców są przechowywane przez 6 lat, policjantów - 10 lat.

Uchybienia w udostępnianiu informacji publicznej, w tym oświadczeń majątkowych, wykryła Najwyższa Izba Kontroli delegatura w Bydgoszczy. Z danych opublikowanych w marcu 2011 roku wynika, że aż w 5 na 6 zbadanych jednostek samorządu oświadczenia były nierzetelne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!