Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześć kościołów w gminie Koronowo dostało dotację na remonty

Katarzyna Karwat
Z zewnątrz kościół w Byszewie prezentuje się już okazale. Teraz czas na remont w środku
Z zewnątrz kościół w Byszewie prezentuje się już okazale. Teraz czas na remont w środku Grzegorz Semrau
Na pewno jedną z największych atrakcji turystycznych w gminie Koronowo są przepiękne, zabytkowe kościoły. Żeby mogły zachwycać swoim urokiem kolejne pokolenia turystów, trzeba je konserwować. A na to potrzebne są niemałe pieniądze.

W tym roku dotacje na najbardziej potrzebne roboty otrzymało sześć kościołów.

Bodaj najcenniejszym zabytkiem jest koronowska bazylika mniejsza pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tu odbywają się najważniejsze wydarzenia z życia koronowskiej parafii.

Zachwyca jej ogrom i wspaniałe, barokowo-rokokowe wyposażenie, na czele z ołtarzem głównym z obrazami pędzla Bartłomieja Strobla i aniołami, które malował mistrz Leon Wyczółkowski.

Dzięki staraniom poprzedniego proboszcza, księdza prałata Henryka Pilackiego, w bazylice konserwatorzy zabytków pojawiali się regularnie. Dzięki temu lśni złotem ambona, odnowiono misternie rzeźbione organy, odnowiono stalle dla dostojników kościelnych i wiele ołtarzy w nawach bocznych. Od dwóch lat można tu też obejrzeć relikwie świętego Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Koronowa. Specjalny, bogato zdobiony relikwiarz, zawierający kosmyk Papieża-Polaka, umieszczono w bocznej kaplicy, jak najbliżej ołtarza z Najświętszym Sakramentem.

Obecny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ryszard Hirsz, kontynuuje dzieło swojego poprzednika. W tym roku dzięki otrzymanym 20 tysiącom złotych, przyszła kolej na prace przy konfesjonale w południowej nawie. Kościół świętego Andrzeja, tzw. mały, za 70 tysięcy złotych ma odnowioną elewację.

Prawdziwą perełką wśród zabytków gminy Koronowo jest również Sanktuarium Maryjne w Byszewie. Usytuowany na wzniesieniu nad jeziorem kościół parafialny słynie z bogatego wnętrza, rokokowej belki tęczowej, koronowanego w 1966 roku cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Królowej Krajny oraz portretów trumiennych i płyt epitafijnych. To piękne, zadbane miejsce w otoczeniu wspaniałej przyrody. Od niedawna dodatkową atrakcją jest pływający po jeziorze obraz Matki Boskiej, nawiązujący oczywiście do legendy „Byszewska Maryja”, autorstwa Tadeusza Multańskiego, zawartej w zbiorze koronow-skich podań. Z zewnątrz by-szewski kościół jest już odnowiony, więc 30 tysięcy z budżetu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego zostanie przeznaczone na rozpoczęcie wymiany tynków wewnętrznych.

Więcej, bo 50 tysięcy złotych z puli wojewódzkiej i unijnej oraz drugie tyle od starostwa bydgoskiego, przypadło parafii św. Michała Archanioła we Wtelnie.

W barokowym kościele, przylegającym do cmentarza, na których pochowany jest Leon Wyczółkowski, trzeba między innymi wyremontować wieżę, odwiecznym problemem są też zawilgocone fundamenty. Sami mieszkańcy również zbierają pieniądze na kosztowne prace.

Z kolei w Łąsku Wielkim parafia pod wezwaniem św. Anny otrzymała 20 tysięcy złotych dofinansowania na ciąg dalszy konserwacji bocznego ołtarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!