Jest lepiej. Płaca minimalna w 2017 roku wzrosła o 150 zł brutto. Więcej dostaniemy nie tylko na etacie, ale również na umowie o dzieło i zlecenie, bowiem płaca minimalna godzinowa również od 1 stycznia jest wyższa. Sprawdź, ile wynosi obecnie PŁACA MINIMALNA 2017 na rękę, a ile brutto. Ile dostaniemy za godzinę, jeśli pracujemy w ramach umowy o dzieło czy umowy zlecenie?

PŁACA MINIMALNA 2017: ILE „NA RĘKĘ"?

W 2017 roku płaca minimalna wzrosła o 150 zł dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i wynosi 2000 zł brutto. To znaczy, że pracownicy, dotychczas najmniej zarabiający, mogą liczyć na pensję w wysokości 1459 zł "na rękę".

PŁACA MINIMALNA 2017: ZA GODZINĘ, ZLECENIE, DZIEŁO

Ale wzrost płacy minimalnej odczują w tym roku nie tylko pracownicy etatowi, ale również, pracownicy pracujący na umowach o dzieło i umowach zlecenie. Minimalna stawka godzinowa nie może być niższa niż 13 zł.

CZYTAJCIE TEŻ:
Płaca minimalna wzrosła: jak to wpływa na firmy?

Warto dodać, że pracodawcy od początku roku zobligowani są do wypłaty pełnej stawki płacy minimalnej, również osobom, które zatrudnienie podejmują po raz pierwszy. Dotychczas, debiutanci na rynku płacy mogli dostawać tylko 80 proc. ustawowej płacy minimalnej.

PŁACA MINIMALNA 2017: KARY DLA NIEUCZCIWYCH PRACODAWCÓW?

Od 1 tys. do 30 tys. zł kary zapłacą pracodawcy, którzy nie zastosują się do nowych zapisów ustawy o płacy minimalnej. Państwowa Inspekcja Pracy od 1 stycznia ma prawo do kontrolowania pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia bez uprzedzenia, Kontrola będzie mogła być przeprowadzona przez pracowników PIP-u o o każdej porze. Oprócz nałożenia kary, PIP będzie mógł również nakazać nieuczciwemu pracodawcy wypłatę zaległego wynagrodzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Wiek emerytalny 2017: [ZASADY] EMERYTURA 2017: Netto, waloryzacja
CZYTAJ TAKŻE: Minimalna emerytura 2017

PŁACA MINIMALNA 2017: ZMIANY

W porównaniu do 2016 roku, płaca minimalna wzrosła o 8,1 proc. z 1850 zł do 2000 tys. zł. Szacuje się, że podwyżka płacy minimalnej obejmie około 1,3 mln osób pracujących na etatach. Ale również powody do zadowolenia mają pracownicy nieetatowi, bowiem mogą liczyć na minimalną stawkę godzinową. Tutaj zmiany dotyczą w głównej mierze pracowników ochrony i osób sprzątających, których płaca dotychczas nie przekraczała 6 zł za godzinę.
CZYTAJ TAKŻE: PŁACA MINIMALNA 2017: KTO DOSTANIE PODWYŻKĘ?

Minimalna stawka za godzinę nie dla wszystkich