MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z reportażem

Tomasz Skory
Jutro w APK zobaczymy film „Tryszczyn 1939”, a w czwartek wyświetlone zostaną trzy dokumenty Krzysztofa Nowickiego.

Jutro w APK zobaczymy film „Tryszczyn 1939”, a w czwartek wyświetlone zostaną trzy dokumenty Krzysztofa Nowickiego.

<!** Image 2 align=none alt="Image 184667" sub="Jutro zobaczymy film „Tryszczyn 1939”">

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków BUNKIER zaprasza we wtorek o 17.30 do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej na prezentację filmu Roberta Grochowskiego pt. „Tryszczyn 1939”. Dokument przedstawia tragiczne wydarzenia, które rozegrały się jesienią 1939 roku w podbydgoskim Tryszczynie.

Właśnie tam 3 września 62. Pułk Piechoty „Dzieci Bydgoszczy” zatrzymał idącą na Bydgoszcz niemiecką 50. Dywizję Piechoty.

28 września niemiecki okupant w pustych polskich okopach wymordował w okrutny sposób niemal tysiąc Polaków i Żydów. Zabijano przedstawicieli bydgoskiej elity - prawników, kupców, lekarzy, księży, rzemieślników.

Od 1945 roku polskie władze prowadziły śledztwo w sprawie wydarzeń w Tryszczynie. Kluczowym świadkiem okazał się leśniczy Henryk Bolcek, dzięki którego notatkom ustalono miejsca pochówku zabitych. To właśnie on jest narratorem filmu.

<!** reklama>

Film powstał w ramach inicjatywy społecznej, dzięki pomocy wielu instytucji, firm, grup rekonstrukcji historycznej i osób prywatnych. Jego specjalny, premierowy pokaz odbył się 3 września 2011 w miejscu, gdzie rozegrały się owe tragiczne wydarzenia

Oprócz filmu „Tryszczyn 1939” zostanie pokazany jeszcze jeden dokument opowiadający o historii okolic Bydgoszczy. O tym, jaki będzie to film, zadecydują sami widzowie, wybierając tytuł spośród kilku propozycji.

Z kolei w czwartek w APK o godz. 17.30 rozpocznie się nowy cykl spotkań filmowych, zatytułowany „Dokument i reportaż filmowy jako źródło wiedzy o współczesnym świecie”. Podczas inauguracji cyklu obejrzymy trzy filmy Krzysztofa Nowickiego: „Basen”, „21” oraz „Tu było kino”.

„Basen” to jedenastominutowy reportaż ukazujący kąpielisko przy ul. Nakielskiej jako zapomniane miejsce, w którym ukrywają się ludzie, którzy nie widzą dla siebie miejsca w zgiełku współczesnego świata. Film „21” opowiada z kolei o dzieciach z zespołem Downa, które podczas wspólnych zajęć tanecznych i wyjazdów z zespołem „Amadeo” zakochują się po raz pierwszy.

Półgodzinny dokument „Tu było kino” to najnowsze dzieło reżysera opowiadające o nieczynnych już bydgoskich kinach. Reżyser nazywa ten film opowieścią o przemijaniu i podróżą w świat ludzkich wspomnień. W trakcie spotkania z reportażem klimat dawnych lat przywołany zostanie także dzięki szesnastomilimetrowym taśmom filmowym, udostępnionym ze zbiorów Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Wichrowska z Instytutu Kulturoznawstwa WSG.

Zobacz galerię: Spotkanie z reportażem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!