Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy trenerzy przywieźli z Turcji srebro

Marek Fabiszewski
Marek Fabiszewski
Bydgoscy trenerzy, Aleksander Opaczewski (z prawej) i Adam Szulc, prezentują srebrne medale zdobyte z reprezentacją kobiet na Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Turcji
Bydgoscy trenerzy, Aleksander Opaczewski (z prawej) i Adam Szulc, prezentują srebrne medale zdobyte z reprezentacją kobiet na Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Turcji Nadesłane
Reprezentacja Polski kobiet w piłce nożnej zdobyła srebrny medal na 23. Letnich Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących.

Impreza odbyła się od 14 do 30 lipca 2017 roku w Samsun w Turcji. W piłkarskim turnieju uczestniczyło 6 zespołów: Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Brazylia, Polska i gospodarz igrzysk - Turcja. Turniej odbył się w formule każdy z każdym.

Zespołem biało-czerwonych (18 zawodniczek) opiekował się duet trenerski z Bydgoszczy: Aleksander Opaczewski i jego asystent Adam Szulc.

Pierwsze cztery spotkania i cztery wygrane: 2:0 z W. Brytanią, 1:0 z Rosją, 1:0 z Turcją i 14:0 z Chinami. Po tych meczach Polska była na 1. miejscu z kompletem zwycięstw, co gwarantowało udział w finale. W ostatnim meczu fazy grupowej było 2:2 z Brazylią, ale trener Opaczewski dał odpocząć podstawowym zawodniczkom.

W finale Polska ponownie zmierzyła się z drużyną Rosji. Po 90 minutach 2:2, dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy, w rzutach karnych 5:3 dla Rosji.

Srebrny medal Polek na 23. Letnich Igrzysk Olimpijskich, t to największy sukces w grach zespołowych w historii sportu osób niesłyszących.

Sportowców niesłyszących zrzesza Polski Związek Sportu Niesłyszących (PZSN) z siedzibą w Lublinie. Jest to organ niezależny od związków sportowych osób słyszących oraz paraolimpijskich. W zawodach sportowych dla niesłyszących mogą uczestniczyć osoby o ubytku słuchu powyżej 55 dB.

W 23 letnich Igrzyskach Olimpijskich wzięło udział 3105 sportowców z 97 krajów.

Polskę reprezentowało około 130 sportowców w takich dyscyplinach jak: piłka nożna kobiet, siatkówka oraz koszykówka mężczyzn i kobiet, bowling, lekka atletyka, pływanie.

Polacy zdobyli 11 medali, w tym 1 złoty, 3 srebrne i 7 brązowych, zajmując 22 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Krótko o bydgoskich trenerach

Aleksander Opaczewski od 29 lat pracuje w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Bydgoszczy, gdzie uczy wychowania fizycznego osoby niesłyszące i niedosłyszące. Oprócz tego jest trenerem piłki nożnej we Wtelnie, gdzie trenuje zarówno dzieci i młodzież a także zespół seniorski. W PZSN jest trenerem - koordynatorem męskich i kobiecych kadr narodowych. Dotychczas największym sukcesem trenera Opaczewskiego było złoto ME mężczyzn niesłyszących do lat 21, które odbyły się w roku 2016 we Wrocławiu oraz brązowy medal na ME w Niemczech z reprezentacją kobiet niesłyszących.

Adam Szulc od 20 lat pracuje na UKW w Bydgoszczy, w tym od 5 lat w Laboratorium Wysiłku Fizycznego w Instytucie Kultury Fizycznej. W ramach swojej pracy naukowej prowadzi badania siły i wydolności fizycznej piłkarzy i piłkarek nożnych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz reprezentacji męskich i żeńskich PZSN. Jest autorem licznych recenzowanych artykułów naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLD INTERNETU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!