Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Astorja jakiej nie znamy! [ZDJĘCIA]

Tadeusz Nadolski
Maciej Krupa, syn wieloletniego prezesa Astorii Ludwika Krupy, przekazał na ręce obecnego sternika klubu, Bartłomieja Dzedzeja szereg cennych pamiątek po swoim ojcu.

Ludwik Krupa (26.06. 1904 - 9.11. 1963) w działalność sportową zaangażował się w wieku 22 lat. Wówczas wszedł do zarządu Astorii. W roku 1928 wybrany został na stanowiska prezesa i był nim aż do chwili swojej śmierci (oczywiście z przerwą na lata II wojny światowej). Należy przy tym pamiętać, że klub wielokrotnie zmieniał swoją nazwę. Po wojnie funkcjonował jako Zjednoczeni oraz Start. I dopiero z czasem wrócił do swojej historycznej nazwy.

Jak przekazał nam Maciej Krupa, jego ojciec w dwudziestoleciu międzywojennym pracował jako dyrektor dystrybucji w znanej nie tylko w regionie fabryce obuwia „Leo” przy dzisiejszej ulicy Kościuszki (potem nieistniejąca już „Kobra). Natomiast po wyzwoleniu przez lata był prezesem spółdzielni „Skórozbyt” przy ul Przyrzecze.

Wśród dokumentów, zdjęć, legitymacji i wycinków prasowych najcenniejsza jest broszura pt. „Jednodniówka z okazji pięciolecia K.S. Astorja przy Towarzystwie Powstańców i Wojaków Bydgoszcz-Macierz”.

Klub dotąd dysponował jedynie elektroniczną wersją tego dokumentu w formacie pdf, którego oryginał znajduje się w Bibliotece Narodowej. Teraz będzie miał w swoich zbiorach także wydanie papierowe.

Jest to niezwykle cenne źródło informacji o pierwszych pięciu latach istnienia „Astorji” (taka pisownia wówczas obowiązywała). Na kartach odnajdujemy liczne fakty w tego okresu, wyniki zawodów z udziałem zawodników Astorii (tu można przytoczyć kilka klubowych rekordów lekkoatletycznych - bieg na 100 m Zygmunt Ziółkowski 12,3 s., skok wzwyż Antoni Chraplak 1,50 m, skok o tyczce Franciszek Hanusiak 2,23) a także nazwiska ludzi, którzy aktywnie działali w jej strukturach.
We wstępie czytamy: „W roku bieżącym obchodzi K.S. „Astorja” pięciolecie swego istnienia. Pięciolecie pracy na polu sportowem i wychowania fizycznego. Kroniki klubu podają, że właściwa data założenia klubu jest 8 kwiecień 1924 roku, a jako organizator i założyciel zapisany jest w protokółach p. Bernard Mrowiński. Pierwsze zebranie (protokółowane) odbyło się 2 maja 1924 roku. Część opisowa podsumowująca pięcioletnią działalność kończy się następującym apelem: „Do pracy zatem, wszyscy pamiętając, że to, co robimy, jest dla naszego zdrowia. Zdrowie i siły fizyczne to podstawa. Zdobywajmy ich jak najwięcej, gdyż obowiązek nasz w przyszłości jest. Być dobrymi obywatelami państwa polskiego i dzielnymi obrońcami granic ukochanej Ojczyzny, Polski. Cześć sportowi! - Wolność!”

Na ostatniej stronie okładki umieszczono bardzo ciekawe informacje. Klub reklamuje się, że posiada liczne sekcje - piłki nożnej, gimnastyki, pływania, siatkówki, szermierki, boksu, sportów zimowych, ping-ponga i koszykówki - i zachęca do wstępowania w swoje szeregi. Widać też, że klub nie miał swojej jednej stałej siedziby. Tu zacytujmy: „Zgłoszenia przyjmuje sekretarz Konstanty Zieliński, Bydgoszcz ulica Jackowskiego 22 (było to prywatne mieszkanie sekretarza Astorii). W pierwszy piątek każdego miesiąca plenarne zebranie w lokalu zebrań „Stara Bydgoszcz”, ulica Grodzka 12-13 o godz. 20. We wszystkie inne piątki schadzki informacyjne w lokalu p. Kalinowskiego, ulica Warszawska 15, o godz. 20.”

Wracając jeszcze do Ludwika Krupy. Jego olbrzymią zasługą jest powstanie kompleksu przy ul. Królowej Jadwigi 23, który niebawem zostanie rozebrany. W jego miejsce powstanie 50-metrowy kryty basen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!