Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solec Kujawski: Powstaje program rewitalizacji miasta

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Rynek to jeden z najważniejszych punktów na rewitalizacyjnej mapie Solca Kujawskiego. Ma on tętnić życiem
Rynek to jeden z najważniejszych punktów na rewitalizacyjnej mapie Solca Kujawskiego. Ma on tętnić życiem Filip Kowalkowski/archiwum
W Solcu Kujawskim trwają przygotowania do uruchomienia programu rewitalizacji miasta. Będzie on realizowany w latach 2016-2023.

Uchwałą Rady Miasta wyznaczono obszar do rewitalizacji: Plac Jana Pawła II, całe stare miasto, ulica Robotnicza oraz osiedle Toruńskie wzdłuż ulicy Toruńskiej (z wyłączeniem Spółdzielni Mieszkaniowej „Transportowiec” i Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej). Przy wyborze tych lokalizacji decydowały takie kryteria jak bezrobocie, korzystanie z pomocy społecznej, wiek mieszkańców, stan i wiek budynków, poziom bezpieczeństwa.

Konsultacje społeczne

Obecnie prowadzone są konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta i Gminy Solec Kujawski na lata 2016-2023. W skład Komitetu mogą wejść mieszkańcy, organizacje pozarządowe, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Solec Kujawski, radni, podmioty gospodarcze. Członkowie tego zespołu będą przedstawiać propozycje inwestycji, czuwać nad prawidłowym przebiegiem programu rewitalizacji i oceniać go. Wnioski ze swojej pracy Komitet będzie raz w roku przedstawiał burmistrzowi. Konsultacje w sprawie zasad pracy Komitetu potrwają do najbliższego piątku. Wszelkie informacje na ten temat oraz ankietę do wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej miasta www.soleckujawski.pl.

Celem programu rewitalizacji jest uaktywnienie zdegradowanych fragmentów miasta, przywrócenie im świetności, wskrzeszenie funkcji, które kiedyś te obszary pełniły lub nadanie im nowych celów. Chodzi o to, aby mieszkańcy oraz turyści pobyli dłużej w mieście, zwiedzili je całe.

- Ludzie przyjeżdżają tylko do konkretnego punktu, na przykład do JuraParku, a po zaliczeniu danej atrakcji, od razu wracają do domu. Trzeba to zmienić - mówi Barbara Białkowska, zastępca burmistrza.

Markety żyją, a Rynek jest "drętwy"

- W Solcu życie skupia się po tej stronie torów, gdzie są markety. W weekendy właśnie tam jest najwięcej ludzi. Chcemy wyciągnąć ludzi z domów i z marketów, pokazać im, że coś ciekawego może dziać się również w drugiej części miasta. Pierwszym krokiem była organizacja imprez na terenie dawnego Ogródka Jordanowskiego. W dalszej kolejności należy ożywić Rynek, który jest drętwy, nic się tam nie dzieje, a przecież jest to bardzo ciekawe miejsce z dojściem do Wisły - dodaje Barbara Białkowska.

- Obszary uznane za zdegradowane i przeznaczone do rewitalizacji, to miejsca o najstarszych zasobach i z najwyższą średnią wieku mieszkańców. Zależy nam na tym, aby starszych ludzi uaktywnić, a oprócz tego zachęcić młodych do inwestowania i zamieszkania na tych terenach - kontynuuje nasza rozmówczyni.

W planach władz miasta jest stworzenie bogatej oferty kulturalnej, edukacyjnej, sportowej i gospodarczej. Jednym z pomysłów jest otwarcie drugiego inkubatora przedsiębiorczości. Istniejący już w Solcu Park Przemysłowy nastawiony jest na produkcję. Nowa placówka ma być skierowana na usługi.

Komitet Rewitalizacji Miasta i Gminy Solec Kujawski ma liczyć od 14 do ponad 50 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!