Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO. Rafał Bruski: – Jesteśmy w elitarnym gronie

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Rzeka Muzyki jest bez wapienia wizytówką Bydgoszczy
Rzeka Muzyki jest bez wapienia wizytówką Bydgoszczy Dariusz Bloch
Bydgoszcz, jako jedyne polskie miasto w tegorocznym naborze, uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki.

- Zawsze uważałem, że muzyka jest naszym wyróżnikiem. Dzięki współpracy wielu osób złożyliśmy aplikację i zostaliśmy wyróżnieni tytułem Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki. To oczywiście także wyzwanie dla nas na przyszłość – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Rafał Bruski, prezydent grodu nad Brdą.

- To oczywiście jest wielkie wyróżnienie, ale najważniejsze jest to, co zamierzamy zrobić w ciągu najbliższych czterech lat – dodała Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent miasta. - W naszej aplikacji znalazło się sześć projektów, w tym trzy projekty oddolne (lokalne) i trzy międzynarodowe. Wśród nich są projekty zarówno artystyczne, jak i edukacyjne oraz badawcze. Chcemy nawiązać kontakty z zagranicznymi miastami.

W 2023 roku do projekty dostało się 55 miast, w tym Bydgoszcz jako jedyne z Polski. Ośrodki te zostały docenione, jak informuje UNESCO, przede wszystkim za silne zaangażowanie na rzecz wykorzystania kultury i kreatywności w ramach swoich strategii rozwoju oraz za wykazywanie innowacyjnych praktyk w zakresie planowania urbanistycznego skoncentrowanego na człowieku.

- Mamy wiele pomysłów – relacjonowała Tamara Kamińska, dyrektor i członkini Zarządu Fundacji Music Export Poland, która od 2019 roku współpracuje z Narodową Komisją UNESCO w Polsce. - Chcemy m.in. zachęcić dzieci do grania na instrumentach, by stały się w przyszłości naszą potencjalną widownią. Zamierzamy też sprawdzać, jak funkcjonuje kultura w Bydgoszczy, będziemy ją obserwować i wyciągać wnioski. W związku z tym zaproponowaliśmy m.in. projekt pn. Obserwatorium Kultury.

- To nie wszystko – kontynuowała. - Będzie też program rezydencji artystycznych oraz program kulturowego wsparcia dla przemiany Bydgoszczy oraz podobnych ośrodków na całym świecie, z miast postindustrialnych w miasta ekologiczne. Zamierzamy także prezentować muzyczne tradycje z całego świata, a także promować równość na tle rasowym – zakończyła Tamara Kamińska.

Siedzibą biura UNESCO będzie w Miejskim Centrum Kultury. Szefować mu będzie Anna Tarnowska, kierownik sekcji promocji tej instytucji.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 roku, by wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej. ‍Do Sieci należy sześć polskich miast. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice (muzyka), a w 2017 Łódź (film), w 2019 Wrocław (literatura), a w 2021 Gdynia (filmu). W tym roku do Sieci dołączyła Bydgoszcz w dziedzinie muzyki.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera