Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych w wieku 60+

Tomasz Zieliński
Agata Rutkowska
Po podwyższeniu wieku emerytalnego rośnie liczba bezrobotnych powyżej 60. roku życia. W naszym powiecie przybyło ich ok. 25 proc. i zapewne to nie koniec.

Pod koniec 2014 roku w całej Polsce zarejestrowane było 84 tys. osób po sześćdziesiątce. Niemal tysiąc z nich w powiecie bydgoskim.
Pan Henryk (nazwisko do wiadomości redakcji) pracował w jednej z bydgoskich firm budowlanych przez ostatnie cztery lata.
- Po tym jak firma przetrwała kryzys ostatnich lat, wydawało mi się, że wszystko będzie w porządku - mówi „Expressowi”. - Szef przyjął nawet ostatnio kilku nowych, młodych pracowników. Niestety - byłem jedynym, który dostał wypowiedzenie. Kiedy zapytałem o przyczyny, niczego się nie dowiedziałem. Tylko koledzy mówili, że szef marudził, że „starucha” trzymał nie będzie.
[break]

Zwalniani często wskazują na okoliczności, które poprzedziły zwolnienie - dłuższą chorobę, zbliżającą się nagrodę jubileuszową, nadchodzący okres ochronny przed emeryturą...

- Czasem ktoś zatrudni mnie na umowę-zlecenie, czasem coś wpadnie „na czarno” - dodaje pan Henryk. - Kiedy pytam o pracę na stałe, widzę tylko kiwanie głową.

Problem znany jest w Powiatowym Urzędzie Pracy.
- Faktycznie, obserwujemy wzrost liczby sześćdziesięciolatków wśród bezrobotnych - mówi Tomasz Zawiszewski, dyrektor bydgoskiego PUP. - W ciągu ubiegłego roku, w którym bezrobocie się zmniejszało, ta grupa bezrobotnych wyraźnie wzrosła.
Do problemów zdrowotnych, mniejszych zdolności do opanowania nowych technologii czy umiejętności, dochodzą też inne. Bezrobotni sześćdziesięciolatkowie to w większości osoby długotrwale bezrobotne, a więc z dużymi problemami ze znalezieniem pracy. Dwie trzecie z nich to osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym.

Urzędy pracy dysponują co prawda możliwościami wsparcia pracodawców przy zatrudnianiu bezrobotnych 50+ i 60+, ale zainteresowanie jest stosunkowo niewielkie. Tymczasem dofinansowanie wynagrodzenia dla pracownika po pięćdziesiątce udzielane jest na rok, po sześćdziesiątce - na dwa lata. Później jest konieczność utrzymania zatrudnionego odpowiednio przez 6 i 12 miesięcy przez firmę.
Eksperci wieszczą, że sytuacja będzie się pogarszała. Najbliższe lata to dominacja roczników powojennego wyżu.

W aktualnej sytuacji gospodarczej liczyć na duże zwiększenie zatrudnienia nie można.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!