Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reorganizacja szkół w Bydgoszczy. Co po likwidacji gimnazjów w mieście?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Grono pedagogiczne i rodzice uczniów Gimnazjum nr 9 walczą o podstawówkę. Ostateczną  decyzję podejmą radni
Grono pedagogiczne i rodzice uczniów Gimnazjum nr 9 walczą o podstawówkę. Ostateczną decyzję podejmą radni Dariusz Bloch
- Dobre miejsce na świetną podstawówkę - baner z takim hasłem wisi na budynku Gimnazjum nr 9. Nauczyciele, przy wsparciu rodziców walczą o swój byt, ale pomysł utworzenia trzeciej szkoły podstawowej na Bartodziejach nie wszystkim się podoba.

Ratusz, przedstawiając 20 stycznia nową sieć szkół zaproponował, aby Gimnazjum nr 9 włączyć do SP nr 14. Z kolei od września 2018 r., w budynku przy ulicy Gajowej 94 miałaby mieścić się siedziba Zespołu Szkół Handlowych. Przeciwni temu rozwiązaniu są grono pedagogiczne Gimnazjum nr 9, rodzice i Rada Osiedla Bartodzieje, którzy walczą o podstawówkę.

Nowa siatka szkół w Bydgoszczy. Powstaną molochy?

- Wizja przedstawiona przez miasto zakłada utworzenie dwóch dużych 8-letnich szkół podstawowych po około 700 uczniów - mówi Beata Milewska, polonistka z Gimnazjum nr 9. - Priorytetem reformy oświaty miała być jednozmianowość w małych szkołach, a tymczasem tworzy się molochy. Nie wspomnę już o tym, że marnuje się nasz dorobek. Czujemy się potraktowani przedmiotowo. Utrata zatrudnienia przez naszych nauczycieli jest realna, bo po wstępnych rozmowach już wiemy, że nie wszyscy znajdą pracę we wskazanych przez miasto szkołach.

- Wielu rodziców naszych gimnazjalistów, którzy mają młodsze dzieci, deklaruje, że posłałoby je do naszej szkoły podstawowej - mówi Wojciech Murawski, dyrektor Gimnazjum nr 9. - Podobnie jest z obecnymi szóstoklasistami. Przy Gajowej powstają nowe bloki, dzieci może być więc jeszcze więcej.

Zobacz również:

Studniówkowa moda w Bydgoszczy 2017. Najlepsze kreacje (część 2)

O wdrażaniu reformy oświaty na Bartodziejach dyskutowano podczas wtorkowego spotkania w Szkole Podstawowej nr 14 z udziałem, m.in., wiceprezydent Iwony Waszkiewicz, radnych, dyrekcji szkół i przedstawicieli rad osiedli. Powstaniu trzeciej podstawówki na Bartodziejach przeciwni są bowiem nauczyciele i rodzice SP nr 14, 32 i 20 oraz Rada Osiedla Bielawy, z którego część dzieci w tym wariancie miałby uczęszczać do podstawówki przy ul. Gajowej. - Propozycja Gimnazjum nr 9 była analizowana - mówi Anna Bross-Krymer, dyrektorka SP nr 14. - I jest dla nas niekorzystna. Zmniejszyłyby się obwody szkół. Ratusz oszacował, że w kolejnych latach do SP nr 20 trafiłoby o 200 uczniów mniej, do SP nr 32 o 140, a do nas o 111. Nasza szkoła jest przygotowana na przyjęcie 700 uczniów, a byłoby ponad 400, część sal świeciłaby pustkami.

Likwidacja gimnazjów w Bydgoszczy. Sztuczny rejon

Podobnego zdania jest Katarzyna Straszewska, wicedyrektor SP nr 32. - Naszym priorytetem jest dobro dzieci. Po co tworzyć sztuczny rejon? Dzieciaki mieszkające w okolicy naszej szkoły mijałyby nas, by dojść do placówki przy Gajowej. Jest też kwestia bezpieczeństwa. Gdyby utworzyć podstawówkę w miejscu Gimnazjum nr 9, na terenie obwodu nowej szkoły znalazłaby się aleja Wyszyńskiego. Część uczniów musiałaby pokonywać ulicę o tak dużym natężeniu ruchu.

Wczoraj temat proponowanych zmian strukturalnych stanął na Komisji Edukacji Rady Miasta. Pojawiło się na niej bardzo wielu dyrektorów, nauczycieli i rodziców uczniów z całego miasta. Wszyscy przyszli z nadzieją wprowadzenia do proponowanej siatki szkół poprawek zgodnych ze swoimi interesami.

Wiceprezydent Waszkiewicz przedstawiła tam jeszcze jedną propozycję rozwiązania problemu na Bartodziejach - włączenie Gimnazjum numer 9 do Zespołu Szkół Handlowych. To miałoby pozwolić utrzymać więcej etatów nauczycieli gimnazjum i lepiej wykorzystać bazę, którą dysponuje szkoła, zwłaszcza studio nagrań. Można by uruchomić klasę kształcącą np. w zawodzie technik obróbki dźwięku. - To, oczywiście lepsze rozwiązanie, ale i tak nie bylibyśmy już samodzielną szkołą - mówi Wojciech Murawski, dyrektor Gimnazjum nr 9.

Reorganizacja szkół w Bydgoszczy, Fordon

Równie wielkie emocje towarzyszą reorganizacji siatki szkół w Fordonie. I tam konsultacje, zorganizowane w poniedziałek w szkole przy Berlinga, pokazują, że nowy projekt nie wszystkim się spodoba. Najgłośniejsza dotąd w mieście sprawa przeniesienia XIII LO z Zespołu Szkół nr 35 przy ul. Gawędy i umieszczenia tam filii MCK też zdaje się przybierać nowy obrót. Nie oznacza to jednak dobrych wieści dla zwolenników utworzenia na Bajce podstawówki w miejsce gimnazjum (sytuacja podobna jak na Bartodziejach, przy czym akurat przy Gawędy SP już wcześniej była).

Polecamy:

Zobacz zdjęcia najseksowniejszych  zawodniczek reprezentujących bydgoskie kluby >>>

Piękne sportsmenki z bydgoskich klubów [ZDJĘCIA]

- Prawdopodobnie nie będziemy na obecnym etapie planować w projekcie nowej sieci przeniesienia XIII LO - mówi nam Iwona Waszkiewicz. - Sprawdzimy przez kolejne dwa lata, które pozostają do wygaszenia funkcjonującego tam gimnazjum, jak radzi sobie liceum - to czas na podjęcie ewentualnej decyzji o zmianie siedziby. W naszej opinii, utworzenie bardzo małej nowej szkoły podstawowej w budynku przy Gawędy, prawdopodobnie z jednym oddziałem na poziomie każdej klasy, nie jest racjonalne.

Decyzję w sprawie nowej sieci szkół podejmą radni na sesji 22 lutego.

Bydgoszcz. Wirusy w ataku, aż łóżek brak

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!