Pomysł na weekend
Ostatni dzwonek na zapisy na wycieczkę po Bydgoszczy

Ostatni dzwonek na zapisy na wycieczkę po Bydgoszczy

ak

Aktualizacja:

Podczas wycieczki będzie okazja wejść do holu dawnego Teatru Kameralnego

Podczas wycieczki będzie okazja wejść do holu dawnego Teatru Kameralnego ©Tomasz Czachorowski

Wycieczka w okolice zamku, do budynku po Teatrze Kameralnym i Starej Ochronki i jeszcze prezentacja filmu - takie atrakcje czekają na tych, którzy zapiszą się na sobotnią wycieczkę z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami".
Podczas wycieczki będzie okazja wejść do holu dawnego Teatru Kameralnego

Podczas wycieczki będzie okazja wejść do holu dawnego Teatru Kameralnego ©Tomasz Czachorowski

Na wycieczkę "Od pradawnego grodu przez Zamek i jego fortyfikacje, wiekowy budynek przy  pl. Kościeleckich po wizję Teatru Kameralnego" zaprasza Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Stara ochronka i film
 
"Wejdziemy do powstałego w latach 1909-1910 budynku  przy pl. Kościeleckich 6 zaprojektowanego przez pomysłodawcę wielu obiektów,  radcę budowlanego  Carla Meyera. Tam  znalazło się  schronisko dla niemowląt „Auguste -Victoria – Heim für Säuglinge”, przed wojną  Miejskie Schronisko dla niemowląt a obecnie Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. O szczegółach opowie historyk Krystian Strauss." - zapowiada organizator. 

4 zdjęcia
Przejdź do galerii
Śmierć pod kołami pociągu w Gradowie. Koleje kursują tamtędy jednym torem

Galeria dostępna tylko dla abonentów Expressu Bydgoskiego

Radziejowscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach zdarzenia, do którego doszło dziś przed godz. 12 w miejscowości Gradowo. Pod kołami

Śmierć pod kołami pociągu w Gradowie. Koleje kursują tamtędy jednym torem

Link do głównego zdjęcia

©Policja


        
Tamże Robert Grochowski  zaprezentuje  film  o Zamku Bydgoskim. Jest to piękna wizualizacja  pokazująca   funkcjonowanie  obiektu,  bramy zwodzonej, fortyfikacji i pomieszczeń nasycona  dziejami budowli. 

Kolejny teatr
 
Po drodze uczestnicy wycieczki zatrzymają się przy budynku byłego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej 14. Archeolog Robert Grochowski opowie o  tym jak interesujące były dzieje działki, na której  powstał  Teatr.  Będzie okazja posłuchać, co dalej z obiektem popadającym w ruinę i zajrzeć do holu budynku. Trwają bowiem przygotowania do budowy bardzo potrzebnej miastu drugiej sceny, w dodatku odpowiednio wkomponowanej w  krajobraz Śródmieścia. Opowie o tym inż. Jolanta Drostek  z Wydziału Inwestycji  Miasta Urzędu Miasta Bydgoszczy, która przedstawi wizję planowanej budowy nowego Teatru Kameralnego.   

Legendy zamku 

Jerzy Derenda przypomni mało znane legendy poświęcone Zamkowi Bydgoskiemu.

Spacer powiedzie szlakiem bydgoskich fortyfikacji łączących Zamek Bydgoski z systemem fortyfikacji, to jest przede wszystkim murów obronnych miasta. Po stronie południowej miały one 470 metrów długości i 10 m wysokości licząc od lustra wody w fosie. Grubość  nad ziemią sięgała 1,8 metra. W murach były dwie bramy: Poznańska i Kujawska, dodatkowo Gdańska  poza Brdą. W murach znajdowało się pięć baszt.  O najnowszych odkryciach archeologicznych  zwłaszcza w sąsiedztwie Bramy Kujawskiej opowie Robert Grochowski. 

Zapisz się

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 lipca br. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują  osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne- 52-322-51-96 lub e-mailem: biuro@tmmb.pl.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 6 lipca 2017.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo