Rekreacja
Ośrodki turystyczne wokół Bydgoszczy wypatrują już...

Ośrodki turystyczne wokół Bydgoszczy wypatrują już urlopowiczów

Małgorzata Pieczyńska

Express Bydgoski

Express Bydgoski

Borówno, to jedno z chętniej odwiedzanych przez bydgoszczan miejsc w sezonie letnim
1/12
przejdź do galerii

Borówno, to jedno z chętniej odwiedzanych przez bydgoszczan miejsc w sezonie letnim ©Filip Kowalkowski

Jeziora wokół Bydgoszczy cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Przed ich przyjazdem trzeba zadbać o jakość wypoczynku. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się sezon letni. Ośrodki wypoczynkowe już przygotowują się na przyjęcie urlopowiczów.
O sprawie pisaliśmy w marcu br. O pomoc prosiła nas wówczas jedna z Czytelniczek, która ma działkę w Borównie. - Chodzi o pozostałości, a konkretnie gruz, który zalega na trawniku po rozbiórce pomostu naprzeciwko plaży miejskiej w pobliżu Szosy Gdańskiej i szpeci - alarmowała wtedy kobieta. Kilka dni temu ponownie się z nami skontaktowała, twierdząc, że bałagan jak był, tak jest.

Bałagan posprzątany


Jeziorem w Borównie zarządza Starostwo Powiatowe, które ponad 1,5 roku temu przejęło je od Agencji Nieruchomości Rolnych. - Sprawa jest już nieaktualna - mówi Janusz Lackner, dyrektor Wydziału Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. - W miniony czwartek gruz został usunięty wraz z cegłami i krawężnikami, bo ktoś tam dodatkowo je jeszcze podrzucił. Te prace zleciliśmy firmie, która uporządkowała wskazany teren.

W ub. roku starostwo jako zarządca jeziora, wspólnie z dzierżawcą, czyli Polskim Związkiem Wędkarskim przeprowadziło inwentaryzację pomostów, by ustalić, w jakim są stanie i kto jest ich właścicielem.

Przeczytaj:

W Bydgoszczy powstanie kąpielisko. Prace nabierają tempa- Na jeziorze w Borównie było ich 51. W żadnym z tych przypadków nie posiadaliśmy dokumentów, które potwierdzałyby ich legalność - mówi Janusz Lackner. - Nie chodziło o niszczenie pomostów, lecz rozebranie tych, które zagrażały życiu i zdrowiu ludzi. Przy pomostach zostały wywieszone kartki z prośbą do ich właścicieli o zgłaszanie się do starostwa, by zalegalizować te pomosty. Na nasz apel odpowiedzieli nieliczni. W sumie wydaliśmy 14 zgód na rozbiórkę i postawienie nowych pomostów. Osoby te musiały otrzymać pozwolenie z naszych wydziałów ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa oraz budownictwa, a także od PZW. Pozostałe konstrukcje rozebraliśmy. Oczywiście, ich właściciele mogli zabrać elementy, które po nich pozostały. W wielu jednak przypadkach szybciej na miejscu pojawiali się złomiarze. Obecnie największy problem mamy z pomostem na plaży wojskowej w Borównie. Trwają rozmowy z Agencją Mienia Wojskowego w celu ustalenia właściciela, bo tu potrzebny byłby ciężki sprzęt.

Podobna akcja inwentaryzacji przeprowadzona została też na jeziorze Kusowo. - Tu na 42 pomosty, tylko dwa zostały zgłoszone do legalizacji. Resztę rozebrano, a teren posprzątano - mówi Janusz Lackner.

Czekają na gości


Tymczasem wielkimi krokami zbliża się sezon letni. Ośrodki wypoczynkowe już przygotowują się na przyjęcie urlopowiczów.

- Jak co roku, przeprowadziliśmy niezbędne remonty. W sumie mamy 100 miejsc noclegowych. Są domki 4- i 6-osobowe oraz pokoje 2 - i 3 - osobowe z węzłem sanitarnym - mówi Hanna Wankiewicz, kierowniczka Ośrodka Wypoczynkowego „Julia” w Samociążku. - Pierwsze rezerwacje były już w styczniu. Praktycznie na lipiec i sierpień mamy już 80-procentowe obłożenie. Dodatkowo w sierpniu przebywać u nas będą uczestnicy obozów sportowych. Wielu naszych gości to mieszkańcy Łodzi, Katowic i Warszawy. Są też urlopowicze z Niemiec i Anglii. Bydgoszczanie zwykle rezerwują krótsze pobyty, ale do końca września wszystkie weekendy mamy już zajęte. Wynajęcie pokoi to koszt od 100 do 120 zł za dobę. Z kolei domku, np. 4-osobowego - 160 zł.

Przygotowania trwają też w ośrodkach wypoczynkowych w Chmielnikach i Pieczyskach. - Wstępne rezerwacje już są. Wraz ze słońcem, chętnych przybywa, ale na lipiec i sierpień wolne miejsce jeszcze mamy - mówi Jolanta Palińska z Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Promyk” w Pieczyskach. - Dysponujemy 21 domkami 5-osobowymi. Doba kosztuje 220 zł. Udostępniamy też parking, plac zabaw i wypożyczalnię kajaków i łodzi.

Zobacz:
22 zdjęcia
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Expressu Bydgoskiego

Federacja KSW wybrała (przy udziale fanów) ring girls na galę KSW 39 Colosseum. Oto piękne dziewczyny, które będą towarzyszyć zawodnikom na Stadionie

Seksowne Ring Girls KSW 39 [ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

©InstagramPolub "Express" na FacebookuTotalizator Sportowy podpisał kolejną umowę z Regionalnym Towarzystwem Wioślarskim LOTTO-Bydgostia

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nie przegap

Wideo

Gry