Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sól naszej kujawskiej ziemi

Renata Napierkowska
Od przemarszu pracowników Inowrocławskich Kopalń Soli Solino przy asyście górniczej orkiestry rozpoczęły się obchody tegorocznej Barbórki. W intencji górników odbyła się msza święta, obchody zakończyły się tradycyjnie karczmą piwną i combrem babskim.

Od przemarszu pracowników Inowrocławskich Kopalń Soli Solino przy asyście górniczej orkiestry rozpoczęły się obchody tegorocznej Barbórki. W intencji górników odbyła się msza święta, obchody zakończyły się tradycyjnie karczmą piwną i combrem babskim.<!** Image 2 align=none alt="Image 226255" sub="Przemarsz pracowników Inowrocławskich kopalń Soli Solino głównymi ulicami miasta rozpoczął obchody Barbórki / Fot. Renata Napierkowska">

Choć kopalnia i szyby zniknęły z pejzażu Inowrocławia, to do dziś górnicy są obecni na Kujawach i podtrzymują dawne barbórkowe tradycje. Obchody górniczego święta rozpoczęły się od przemarszu pracowników Inowrocławskich kopalń Soli Solino głównymi ulicami miasta: Świętego Ducha, Rynek, Królowej Jadwigi, Solankową, Grodzką aż do pomnika Obrońców Inowrocławia przy ulicy Narutowicza, gdzie zgodnie z tradycją prezes spółki Dariusz Kusiak wraz z członkami zarządu złożył kwiaty. Związkowcy natomiast położyli wiązankę pod pomnikiem Jana Pawła II.

W środę, 4 grudnia, w Kościele Garnizonowym, którego patronką jest święta Barbara, odprawiona została msza święta w intencji górniczej braci. <!** Image 3 align=none alt="Image 226256" sub="Związkowcy położyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II / Fot. Renata Napierkowska">

Choć w samym mieście coraz trudniej natknąć się na ślady po kopalni, bo zdemontowane zostały nawet zewnętrzne części szybów górniczych, to pobliska Góra w gminie Inowrocław nieodmiennie kojarzy się z górnictwem solnym.

- Kopalnia w Górze zawsze była ważnym elementem na mapie naszej gminy. Mijają lata i, niestety, rola kopalni ulega zmianom. Nowe odwierty związane z wydobywaniem soli prowadzone są w kierunku Włocławka w rejonie Brześcia Kujawskiego. Nasza kopalnia w Górze w coraz większym stopniu staje się obecnie magazynem paliw - mówi zastępca wójta w gminie Inowrocław, Marek Karólewski.<!** reklama>

Dzięki temu jednak, że w Górze funkcjonuje kopalnia, do gminnej kasy wpływają co roku systematycznie pokaźne sumy z tytułu podatków, gdyż PKN Orlen, który jest akcjonariuszem spółki, na bieżąco wywiązuje się ze zobowiązań wobec gminy i reguluje w terminie należności, a dodatkowo mieszkańcy tej miejscowości i okolicznych wsi mają zatrudnienie.

- Kopalnia była od lat i jest do dzisiaj przyjazną instytucją dla naszej szkoły w Górze, zawsze ją wspierała. Cieszymy się, że tak pozostało - podkreśla wicewójt Marek Karólewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera