Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Segregujmy z głową

Iwona Matusiak
Odpady mają swoje przeznaczenie, a szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej gminy

Gmina Nakło stawiana jest za wzór w gospodarce odpadami i są ku temu powody. Nie brakuje jednak również problemów.
Zmiany, które zostały wprowadzone w lipcu ubiegłego roku, zostały zaakceptowane przez mieszkańców gminy Nakło, którzy rozumieją i skrzętnie realizują ich założenia.
- Korzyści płynących z tego systemu jest bardzo wiele. Mieszkańcom mogą wystarczyć tylko dwa worki na odpady. Każdy widzi też, co dzieje się dalej ze śmieciami, które dzielone są na 16 frakcji. Wyraźnie wpływa to na wzrost świadomości ekologicznej - mówił podczas konferencji „Gospodarka odpadami w gminie Nakło nad Notecią w świetle nowej ustawy” Sławomir Napierała, burmistrz Nakła.
W ubiegłym roku w Nakle utworzono stację przeładunkową odpadów zmieszanych oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rozwarzynie, gdzie obowiązuje system workowy. Zorganizowana została selektywna zbiórka odpadów u źródła, a powstające w jej wyniku hałdy śmieci są segregowane i sprzedawane. W mieście postawiono natomiast minipszoki, gdzie mieszkańcy oddają śmieci, które z kolei segregowane są przez pracujące tam osoby.
- Myślę, że teraz nikt już nie powinien mieć z tym problemów, bo chyba każdy zdołał się już przyzwyczaić do nowego systemu, chociaż pewnie, jak znam życie, nie brakuje osób opornych, które i tak robią swoje. Ja sam jestem za segregowaniem i stosuję się do zasad i zaleceń - mówi pan Michał z Nakła.
Mieszkańcy gminy, po początkowych problemach i zawirowaniach, teraz rzeczywiście mają już segregację w przysłowiowym małym paluszku. Pojawiają się jednak drobne problemy, Na terenie gminy Nakło stwierdzono bowiem przypadki mieszania odpadów zielonych z komunalnymi odpadami zmieszanymi. Warto przypomnieć więc, że osoby, które segregują odpady komunalne i zadeklarowały, że będą oddawać odpady zielone, mają obowiązek wystawiać odpady zielone w workach koloru brązowego zgodnie z harmonogramem ich odbioru. W tych workach znaleźć się mogą części roślin (kwiaty doniczkowe i cięte), ziemia do kwiatów, trawa i liście, a także drobne gałęzie drzew i krzewów. W przypadku mieszania odpadów zielonych z komunalnymi odpadami zmieszanymi Zakład Usług Komunalnych ze Świecia, który w gminie Nakło odpowiedzialny jest za odbieranie odpadów, może zaniechać swojego obowiązku.
Równie ważną kwestią jest pozbywanie się takich śmieci, jak strzykawki lub igły, które należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Nie wolno ich oddawać w ramach selektywnej zbiórki. Pamiętajmy jednak, że z kolei przeterminowane lekarstwa oddawać należy do aptek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!