Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar przy Rycerskiej w Bydgoszczy. Ogień w budynku dawnego dworca towarowego [zdjęcia, wideo]

Michał Sierek
Michał Sierek
Na miejsce wysłano osiem zastępów straży pożarnej
Na miejsce wysłano osiem zastępów straży pożarnej Dariusz Bloch
W czwartek (24 sierpnia) przy ulicy Rycerskiej w Bydgoszczy wybuchł pożar w budynku dawnego dworca towarowego - dym było widać z odległych rejonów miasta. Na miejsce wysłano liczne zastępy straży pożarnej, niestety konstrukcja została poważnie uszkodzona. Wstępnie ustalono, że doszło do zaprószenia ognia przez nieustalone osoby!

Zgłoszenie o pożarze straż pożarna dostała dokładnie o godzinie 18.11. - Działamy przy pożarze pustostanu. Na razie nie mamy informacji o poszkodowanych. Dach zawala się do środka - usłyszeliśmy na Stanowisku Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy około godz. 18.45.

Wstępna przyczyna - zaprószenie ognia!

AKTUALIZACJA: Mamy więcej szczegółowych informacji na temat pożaru. Jak poinformowali nas po godzinie 20 strażacy, na miejscu pojawiło się w sumie osiem zastępów straży pożarnej, w tym oficer operacyjny komendanta miejskiego PSP. Ogień się już nie rozprzestrzeniał, trwało dogaszanie. - Akcja jest o tyle trudna, że konstrukcja i strop są drewniane i częściowo zawalone. Budynek został wstępnie przeszukany i cały czas jest sprawdzany przez strażaków - usłyszeliśmy.

Jak nas poinformowano, wstępnie ustalona przez kierującego akcją przyczyna pożaru to zaprószenie ognia przez nieustalone osoby. Resztę czynności prowadzić w tej sprawie będzie policja.

Wideo od naszej Czytelniczki:

Budynek dawnego dworca towarowego w Bydgoszczy

Jak czytamy na stronie bydgoszcz.pl: Budynek dworca towarowego powstał około 1912 roku. Gmach z częścią administracyjną zamykający perspektywę ul. Zygmunta Augusta założony został na planie prostokąta o podstawie około 74 metrów. Dobudowano do niego dwa skrzydła z rampami przylegające do torów po stronie północnej (część przeznaczona do załadunku ) i południowej (do rozładunku). Budynek wyposażono w oświetlenie, wodociąg i ogrzewanie parowe. Wybrukowano wokół niego wszystkie drogi i place. Dworzec posiadał 6 zadaszonych torów. W ciągu jednego dnia dokonywano przeładunku około 400 ton towarów. Obiekt miał charakter stacji czołowej – tory wybiegały tylko w jedną stronę, w kierunku ulicy Gdańskiej. Główny gmach w środkowej części liczy 2 kondygnacje oraz poddasze. Wejście zostało zwieńczone szczytem. W poddasze wkomponowano dwie lukarny. Część z głównym wejściem zdobiona jest pilastrami. Dach pokryto dachówką. Skrajne części obiektu są jednokondygnacyjne. W budynku frontowym przez lata funkcjonował m.in. skład celny a także lokale mieszkalne.

  • W 2021 roku na oficjalnej stronie miasta informowano, że rewitalizacji budynku dawnego dworca towarowego podejmie się inwestor, który prowadzi prace przy zabudowie mieszkaniowej w tej części miasta. "Gmach zyska nowe funkcje i ma stanowić estetyczną naturalną bramę do tej części Śródmieścia" - informowano na stronie bydgoszcz.pl. Pojawiały się również wizualizacje ukazujące, jak po renowacji prezentować się będzie zabytkowy budynek.

Do tematu wrócimy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera