Polska i świat
Prokurator namówił kochanki do aborcji

Prokurator namówił kochanki do aborcji

Małgorzata Froń

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Do 17 stycznia 2018 roku pozostanie w areszcie Zbigniew N. Do zarzutów o charakterze korupcyjnym doszły mu zarzuty pomocy w aborcji.
Prokurator namówił kochanki do aborcji

©archiwum

Zarzuty przedstawiła byłemu prokuratorowi katowicka prokuratura, która prowadzi postępowanie w tzw. aferze podkarpackiej. W ostatni piątek do listy zarzutów, na której jest m.in. branie łapówek, powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych, obiecywanie załatwienia sprawy w zamian za pieniądze, doszło kolejne: przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.


- W toku śledztwa ustalono, że prokurator Zbigniew N. w 2013 roku udzielił ciężarnej P. pomocy w przerwaniu ciąży - informuje Prokuratura Krajowa. - Działanie sprawcy polegało na przekazaniu kobiecie środków poronnych, wskazanie lekarza, który przeprowadzi nielegalny zabieg, przekazanie jej 1 tysiąca złotych na ten cel oraz zorganizowanie przewiezienia jej do szpitala na nielegalny zabieg. To przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Śledczy ustalili także, że już w trakcie trwania postępowania przygotowawczego - pomiędzy 22 czerwca 2016 roku a 18 października 2016 roku - prokurator Zbigniew N. nakłaniał także P. do złożenia w prokuraturze nieprawdziwych zeznań i zatajenia prawdy. W toku śledztwa ustalono także, że po 22 maja 2014 roku Zbigniew N. nakłaniał inną ciężarną - N. do przerwania ciąży oraz udzielił jej pomocy w przerwaniu ciąży. Kobiety były studentkami na uczelni, na której wykładał Zbigniew N.

Pomagał swoim studentkom kochankom w usuwaniu ciąży


Postępowanie karne w tzw. aferze podkarpackiej, m.in. przeciwko Zbigniewowi N., prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Są w nią zamieszani politycy, prokuratorzy, księża. Marian D., biznesmen z Leżajska i główny bohater afery, odsiaduje już wyrok czterech lat więzienia. Zbigniew N. to jedna z osób zamieszanych w tę aferę. Został zatrzymany w październiku 2016 r. Prokuratorzy postawili mu wówczas zarzuty popełnienia czterech przestępstw: powoływanie się na wpływy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnego dla jednej ze spółek orzeczenia w tym sądzie, w zamian za korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 50 tys. zł, nakłanianie i ułatwianie jednemu z biznesmenów - Marianowi D. - wręczenia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 60 tys. zł podejrzanej Annie H., byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie, powoływanie się na wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w Prokuraturze Rejonowej w Leżajsku, Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisji Egzaminacyjnej do Przeprowadzenia Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Izbie Skarbowej w Rzeszowie oraz podjęcie się załatwienia określonych spraw, z którymi zwrócił się do niego biznesmen Marian D., w zamian za korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 352 tysiące 886 złotych w postaci gotówki, różnego rodzaju alkoholi oraz paliwa.

Kolejny zarzut to powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnych rozstrzygnięć dla określonych osób - Andrzeja W., Michała W. i Rafała D., z którymi zwracali się oni do niego, w zamian za korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż prawie 49 tys. złotych.

Wobec podejrzanego prokuratora Zbigniewa N. od zatrzymania stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W areszcie pozostanie do 17 stycznia 2018 roku.

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasta i jaka do tego wyjątkowa

  jo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  nadzwyczajna kasta - nic dodać nic ująć - takich tylko rozgonić. Wszystkich takich won z zawodu zaufania publicznego.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasta i jaka spolegliwa wiochmenom ze WSI !

  Gęgała (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  a dzisiaj une jeszcze strajk głodowy urządzają, a sio !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo