Polska i świat
Generał Stanisław Koziej: Generał Krzysztof Motacki nie może...

Generał Stanisław Koziej: Generał Krzysztof Motacki nie może być już dowódcą NATO-wskiej dywizji

Jakub Oworuszko AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Generał Stanisław Koziej: Generał Krzysztof Motacki nie może być już dowódcą NATO-wskiej dywizji

©Piotr Smoliński

Kolejne spięcie na linii prezydent - Ministerstwo Obrony Narodowej. Od kilku miesięcy funkcję dowódcy Wielonarodowej Dywizja Północ-Wschód w Elblągu pełni gen. Krzysztof Motacki. Jak podał Onet.pl, przeszedł on w 1989 roku w Moskwie wyższy kurs doskonalenia oficerów ZSRR w zakresie rozpoznania wojskowego.
Generał Stanisław Koziej: Generał Krzysztof Motacki nie może być już dowódcą NATO-wskiej dywizji

©Piotr Smoliński

Wiceminister Michał Dworczyk przekonuje, że gen. Motacki został wyznaczony na "wyraźną sugestię obozu prezydenckiego". "Kancelaria Prezydenta RP ani Biuro Bezpieczeństwa Narodowego nie podejmowały żadnych działań mających na celu wskazanie gen. bryg. Krzysztofa Motackiego na stanowisko dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód" - napisano w komunikacie BBN w środę wieczorem.

Czytaj także: Między prezydentem i PiS nadal trwa przeciąganie liny

***

Rozmowa z gen. Stanisławem Koziejem, byłym szefem BBN:

Jakub Oworuszko, Agencja Informacyjna Polska Press: MON przekonuje, że wyznaczyło gen. Motackiego na szefa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu na wyraźną sugestię obozu prezydenckiego. BBN całkowicie temu zaprzecza. Komu pan wierzy?
Wierzę BBN. To jest jednak instytucja prezydenta i jeśli biuro twierdzi, że nic nie sugerowało, to ja w to wierzę. Szczególnie, że prezydent nie ma w tym względzie żadnych kompetencji, nie wyznacza dowódców na najwyższe stanowiska, oprócz tych, o których mówi konstytucja. Prezydent nie miał żadnych podstaw, by cokolwiek na MON wymuszać. Bardziej wiarygodna jest wersja BBN.

Czytaj także: Czesław Juźwik. Były oficer WSW w BBN-ie, czyli atak kontrolowany

Dlaczego MON obarcza odpowiedzialnością BBN?
Oceniam to jako świadome prowadzenie wojny z prezydentem, z BBN-em. To jest pokazywanie i mówienie do swoich wyborców – minister Dworczyk mówił o tej sprawie w TVP.INFO – coś dzieje z obozem prezydenta, to oni chcieli wyznaczyć generała. To jest element dyskredytowania obozu prezydenckiego we własnym obozie politycznym. To jest bardzo niedobre, niedopuszczalne, aby dezawuować struktury państwa, struktury kierowania państwem dla swoich potrzeb politycznych.

Jak pan ocenia fakt, że dowódcą zostaje generał po szkoleniach w Moskwie?
To jest sztuczny problem. Jeśli chodzi o rozpoznanie wojskowe i służby specjalne, to jest to coś zupełnie odrębnego. Rozpoznanie wojskowe jest częścią sił zbrojnych. Na wszystkich poziomach – od batalionu zaczynając, kiedy tam są siły rozpoznawcze, pułki, brygady, dywizje – mają swoje rozpoznanie, natomiast wywiad i kompetencje GRU, to jest to co innego. Tak samo u nas jest służba wywiadu wojskowego i rozpoznanie wojskowe – to dwie różne rzeczy. Moim zdaniem, to że człowiek był na kursie w czasach Ludowego Wojska Polskiego o niczym nie świadczy – gdzie mieli wówczas ludzie zdobywać doświadczenie? Właśnie na różnych kursach w ramach Układu Warszawskiego. To że one były w Moskwie, to nie wina tego człowieka. Po drugie, rozumiem, że przeszedł pełną weryfikację, tak jak wszyscy żołnierze służący czy mający coś wspólnego ze służbami obcego państwa, przeszedł weryfikację na początku lat 90. On tego kursu nie ukrywał, w jego dokumentach to jest, jeśli do tej pory przez prawie 30 lat dobrze służył, nikt mu nie zwracał uwagi, a teraz raptem ta sprawa wychodzi – moim zdaniem to jest sztuczne.

Czytaj także: Z kim jest prezydent? To proste. Postawił na Andrzeja Dudę

Gen. Motacki był badany wariografem przed objęciem funkcji. Czy to standardowa procedura?
To jest kolejna kompromitacja MON. Taka wiadomość nie powinna być upubliczniona. Druga kompromitacja jest taka, że generałów poddaje się sprawdzeniu wariografem. Jeśli nawet generał sam zaoferował, by go w ten sposób sprawdzić, to nie ma żadnego powodu, żeby to publicznie rozgłaszać. To bardzo nieprofesjonalne. To również kompromitacja polskiego wojska w ramach NATO, wśród sojuszników. Gen. Motacki - który moim zdaniem jest dobrym oficerem, nie znam go osobiście, ale znam jego dokonania z racji tego, że kandydował na stopnie generalskie - ten dobry fachowiec, nie może być już dowódcą NATO-wskiej dywizji. Został zniszczony autorytet polskiego generała w środowisku NATO. Natychmiast musi nastąpić zmiana dowódcy tej dywizji, a gen. Motacki powinien zostać przeproszony przez ministra Antoniego Macierewicza – za to, że upublicznił tę procedurę.

Czytaj także

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  Król (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

  koziej ty kurwo , przywiąże cie do pierwszego drzewa koło BBN i będę ruchał cie w d***, sfynio ty jebana

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba się zdecyduję na emigrację wewnętrzną.

  z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Banda zdziecinniałych idiotów. Czas na zmianę pokoleniową.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proste

  kroton (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Tańczący z ruskimi eks generał powinien odpoczywać za co mu się płaci ,nie udzielać wywiadów pełnych jadów .Katharsis to droga przez mękę dla sług obcego pana


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  G

  G (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Najlepszym generałem według PiS byłby oczywiście Rydzyk czyli alle (chuja) , dawać k**** na tace i do przodu haha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Od zawsze mówię: nadwiślana słowiańszczyzna, a szczególnie ta warszawska,

  to cholernie trudna język (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Więc może by już ustalić: Wywiad = rozpoznanie. I vice-versa, rozpoznanie = wywiad. A Schogun po japońsku = generał
  Natomiast gen. Motacki ma referencje i gen. Koziej, cytat: (...) Moim zdaniem,...rozwiń całość

  Więc może by już ustalić: Wywiad = rozpoznanie. I vice-versa, rozpoznanie = wywiad. A Schogun po japońsku = generał
  Natomiast gen. Motacki ma referencje i gen. Koziej, cytat: (...) Moim zdaniem, to że człowiek był na kursie w czasach Ludowego Wojska Polskiego o niczym nie świadczy – gdzie mieli wówczas ludzie zdobywać doświadczenie? Właśnie na różnych kursach w ramach Układu Warszawskiego. To że one były w Moskwie, to nie wina tego człowieka. Po drugie, rozumiem, że przeszedł pełną weryfikację, tak jak wszyscy żołnierze służący czy mający coś wspólnego ze służbami obcego państwa, przeszedł weryfikację na początku lat 90. On tego kursu nie ukrywał, w jego dokumentach to jest, jeśli do tej pory przez prawie 30 lat dobrze służył. (...) A zatem, dlaczego rzeczony gen. nie może być dalej dowódcą ... Ktoś pojmuje i co bez wariografu? (sic!)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fachowe wyjasnienie

  Rezerwa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Nareszcie kompetentna, fachowa wypowiedź na temat Generała. Co innego rozpoznanie wojskowego a co innego - wywiad.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo