Polska i świat
Donald Trump w Polsce [PROGRAM WIZYTY - 5-6.07.2017]

Donald Trump w Polsce [PROGRAM WIZYTY - 5-6.07.2017]

S, AIP

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Źródło: TVN

Jeśli Donald Trump potwierdzi w Warszawie zobowiązania Stanów Zjednoczonych wynikające z art. 5 traktatu natowskiego, będzie to wydarzenie na skalę europejską - stwierdził Andrzej Olechowski, pytany o znaczenie zbliżającej się wizyty amerykańskiego prezydenta na tzw. szczycie Trójmorza.
- Będzie wydarzeniem na skalę regionalną, jeśli zrobią deal w sprawie gazu, to znaczy budowy infrastruktury gazowej i dostaw gazu łupkowego do Polski. Może to nadałoby jakiś sens politycznie pustej inicjatywie Trójmorza - dodał były szef dyplomacji.

Odnosząc się do niezaproszenia przez prezydenta Dudę przedstawicieli PO na spotkanie z Trumpem, Olechowski zaznaczył, że wprawdzie brak takiego zaproszenia jest dla opozycji afrontem, ale fakt, że wystosował je ambasador USA w Warszawie, zobowiązuje do przybycia.


Ambasada Stanów Zjednoczonych zaprasza wszystkich na wyjątkowe wydarzenie: przemówienie prezydenta Donalda J. Trumpa przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie w czwartek 6 lipca 2017 r. o godzinie 13:00.

Pierwsze publiczne przemówienie Prezydenta Trumpa w Europie to historyczne wydarzenie, w którym wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz przywódcy jedenastu krajów europejskich biorący udział w szczycie Trójmorza w Warszawie. Dla tych, którzy chcą wysłuchać przemówienia, przygotowano miejsca stojące oraz siedzące na trybunach. Wokół Placu rozmieszczone będą także telebimy. Bramki zostaną otwarte o godzinie 10:00, a ich zamknięcie przewidziane jest na godzinę 12.00.

Będą trzy wejścia na Plac:
 • ul. Miodowa między ul. Schillera i ul. Kapucyńską
 • Plac Krasińskich na rogu ul. Świętojerskiej i ul. Bonifraterskiej
 • ul. Długa obok ul. Barokowej.


Prezydent Donald J. Trump przyjął zaproszenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do złożenia wizyty w Polsce przed szczytem G20 w Hamburgu. Wizyta potwierdzi niezłomne zaangażowanie Ameryki na rzecz jednego z naszych najbliższych sojuszników europejskich oraz podkreśli, że priorytem administracji jest wzmocnienie kolektywnej obrony NATO. Przywódcy omówią szereg kwestii dwustronnych i regionalnych, pogłębiając sojusz oparty na wspólnocie wartości i wspólnych interesach. Podczas wizyty w Polsce prezydent Trump wygłosi ważne przemówienie oraz weźmie udział w szczycie Trójmorza dla zademonstrowania naszych silnych więzi z Europą Środkową.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama