MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na zabytki rozdane

Dominika Kucharska
W tym roku remonty ponad 30 bydgoskich budynków będą dotowane. W sumie na ten cel miasto przeznaczyło rekordowe 1,2 miliona złotych.

W tym roku remonty ponad 30 bydgoskich budynków będą dotowane. W sumie na ten cel miasto przeznaczyło rekordowe 1,2 miliona złotych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 193083" >

O dotacje ubiegali się autorzy przeszło 60 projektów. Ostatecznie zadecydowano, że pieniądze z budżetu miasta wspomogą 33 remonty miejskich zabytków, w tym kamienic i kościołów.

-1,2 miliona to bardzo duża suma. Wiadomo, że nie pozwala ona na realizację wszystkich projektów, ale i tak mamy znacznie więcej możliwości niż przed rokiem. Oby taka tendencja się utrzymała - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.<!** reklama>

„Jedynak” wreszcie się doczekał

Na liście znalazł się, między innymi, budynek dawnego Domu Towarowego „Jedynak”.

- Czekaliśmy na to bardzo długo. Dotychczas zawsze coś stawało na przeszkodzie. Były „Jedynak” to klamra, która łączy dwie ważne ulice Bydgoszczy, więc tym bardziej cieszę się, że remont wreszcie się rozpocznie. Budynek jest bardzo cenny pod względem architektonicznym. Najciekawsze są drobne elementy, takie jak rzeźby postaci kobiecych czy małpek. Rusztowanie ma być rozstawiane już w tym tygodniu. Na pierwsze efekty renowacji możemy liczyć we wrześniu - mówi Sławomir Marcysiak.

Niebawem dawną świetność odzyska także XIX-wieczna kamienica przy ulicy Garbary 12. Odnowiona zostanie elewacja frontowa, którą będzie można podziwiać z nowo powstającego mostu tramwajowego nad Brdą.

Perełka uratowana

Inny z zaakceptowanych projektów dotyczy zabezpieczenia kamienicy przy ulicy Długiej 42. - Te pieniądze pozwolą nam uratować budynek, bo, prawdę mówiąc, w takim stanie jak teraz długo by już nie wytrzymał. Bardzo zależało nam na tej kamienicy. To najwartościowsza elewacja ze wszystkich znajdujących się przy Długiej - wyjaśnia miejski konserwator zabytków.

Za pieniądze z remontowej puli odnowione zostaną kamienica przy ul. Cieszkowskiego oraz budynek na rogu ulic Mickiewicza i 20 Stycznia.

Znajdą się też pieniądze na remont synagogi w starym Fordonie, zarządzanej przez Fundację Kultury Yakiza. Na renowację czeka północna elewacja budynku. To jednak nie zakończy prac w tym miejscu. Miejski konserwator zabytków zapowiedział, że po odnowie elewacji dawny kształt odzyskają także charakterystyczne duże okna, które kiedyś zdobiły budynek fordońskiej synagogi.

Projekty nie dotyczyły jedynie odnowy elewacji. W kilku przypadkach właściciele zabiegali o dotację na rekonstrukcje stolarki okiennej i remonty dachu.

Pieniądze z budżetu miasta umożliwią pokrycie około 40 procent całkowitych kosztów remontu.

Zobacz galerię: Pieniądze na zabytki rozdane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!