Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiona fontanna "Potop" zostanie odsłonięta w czerwcu

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
„Potop” to figury w misie fontanny, a to, co się kruszy, to powierzchnia misy, za remont której odpowiada Urząd Miasta
„Potop” to figury w misie fontanny, a to, co się kruszy, to powierzchnia misy, za remont której odpowiada Urząd Miasta Tomasz Czachorowski
Niedługo zobaczymy odnowiony „Potop”. Misę fontanny niebawem na koszt miasta naprawi wyłoniona w przetargu firma. Być może na odsłonięciu pojawi się wnuk Ferdynanda Lepckego, autora „Potopu”.

Jak już pisaliśmy, miasto zamierza wyłonić firmę, która naprawi kruszącą się misę fontanny przy placu Wolności. Poprzednio wykonano jej remont w 2009 roku. Okres gwarancji na prace jednak minął. Teraz wnętrze misy zostanie pokryte elastomerem.
[break]

- To z inicjatywy stowarzyszenia zostanie zamontowana stacja uzdatniania wody oraz oświetlenie fontanny, które finansowane jest także z zebranych przez nas środków - mówi Joanna Franczak, skarbnik Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”.

Misę remontuje miasto

Stowarzyszenie od lat zbiera środki na odbudowę „Potopu”. - Musimy wyraźnie oddzielić dwie rzeczy - figury w misie fontanny to właśnie „Potop”. I to nie „Potop” się kruszy, ale powierzchnia misy fontanny, za której remont odpowiada Urząd Miasta - podkreśla skarbnik stowarzyszenia.
Prace remontowe misy fontanny wiążą się z jeszcze jedną rzeczą - trzeba usunąć stojące już w fontannie figury. Zostaną one podniesione około 5 maja i ustawione obok misy fontanny. Remont „Potopu” ma potrwać 3-4 tygodnie. Jego wykonawca, w ramach kontraktu, musi także odkamienić rury, dostarczające wodę do fontanny. Te mają długość 60 metrów. Po ustawieniu figur okazało się bowiem, że prawdopodobnie z powodu kamienia postaci pokrywają się bardzo źle wyglądającym nalotem. Stacja uzdatniania wody kosztować ma ok. 122 tys. zł.

Nie zmarnują ani złotówki

Około 10 czerwca do Bydgoszczy przyjedzie ostatnia postać „Potopu” - figura mająca prawie siedem metrów wysokości. Do tego czasu remont będzie już zakończony.

- Chcemy podziękować wszystkim, którzy zdecydowali się na oddawanie jednego procenta podatku na odbudowę „Potopu”, a także każdemu, kto oddał choćby grosz na ten cel - mówi Joanna Franczak.
Stowarzyszenie wciąż czeka na datki i zapewnia, że żadna złotówka nie zostanie zmarnowana.

Fortepian przy fontannie

Wielkie odsłonięcie kompletnego, zrekonstruowanego „Potopu” zaplanowano na 26 czerwca na godz. 16. Termin nie jest w żaden sposób zagrożony.
- Chcemy przygotować wstęgę i mnóstwo nożyczek, tak żeby w odsłonięciu uczestniczyło jak najwięcej bydgoszczan - mówi Zdzisław Tylicki ze stowarzyszenia. Przygotowywana jest także już czwarta tablica, na której znajdą się nazwiska darczyńców.
Stowarzyszenie otrzymało już środki na zorganizowanie przy odsłoniętym „Potopie” koncertów fortepianowych. Pierwszy odbędzie się 3 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!