Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryli fenomen Londynka

Jarosław Jakubowski
Dzieci i dorośli z bydgoskiego Londynka wzięli udział w plenerowej akcji, której efektem są malowidło ścienne i płaskorzeźba.

Dzieci i dorośli z bydgoskiego Londynka wzięli udział w plenerowej akcji, której efektem są malowidło ścienne i płaskorzeźba.

<!** Image 2 align=none alt="Image 179432" sub="Minimural przy ulicy Pomorskiej to efekt współdziałania streetworkerów i mieszkańców Londynka
Fot.: nadesłane">

Dzieło można podziwiać przy ulicy Pomorskiej. Praca nad nim trwała podczas wakacji i zakończyła się kilka dni temu. W malowaniu muralu wzięli udział najmłodsi mieszkańcy dzielnicy, ale dołączyli się również dorośli.

Wspólnota przy pracy

- Kiedy pracowaliśmy z dziećmi nad minimuralem, nagle pojawiało się przy nim po kilkanaście-kilkadziesiąt osób. Jakaś pani wyszła na podwórko z kubkiem herbaty. Jakiś pan z siatką na zakupy proponował, żebyśmy namalowali coś związanego z Zawiszą. To niesamowite doświadczenie. Rozmawiają, na przykład z mieszkańcami Fordonu, często można odnieść wrażenie, że nie odczuwają więzi z dzielnicą, z której pochodzą. Na Londynku czuć silne poczucie tożsamości. Składają się na nią dwa elementy: miejsce zamieszkania i klub piłkarski Zawisza - mówi z entuzjazmem Marcin Płocharczyk, koordynator projektu.

<!** reklama>

Prrzedsięwzięcie nazywa się „Scheda”, prowadzi je Ośrodek Działań Kulturowych Las, a finansuje Urząd Miasta. Na bydgoskim Londynku odbywały się zajęcia w lokalnej przestrzeni. Dzieci uczyły się różnych technik sztuki ulicy (street art, graffiti, ceremika-biżuteria, mozaika). Tematy zajęć były wybierane podczas kolejnych zabaw na podwórkach. Na obrazie można więc zobaczyć postaci z bajek, takie jak: Dzwoneczek, Hello Kitty, Sponge oraz z kultowych zestawów klocków Lego - wikingowie, kosmonauci, rycerze. Na muralu nie mogło też zabraknąć elementów związanych z Zawiszą.

- Powstała praca jest połączeniem graffiti, street artu i ceramiki artystycznej. Jest w niej między innymi płaskorzeźba Indianina z Lego, wykonana przez dzieci i poszkliwiona w pracowni ceramicznej w MDK nr 4 przez animatorkę Joannę Babińską - dodaje Marcin Płocharczyk.

Kultura na pustyni

Uczestnicy akcji dostaną na pamiątkę zdjęcia, które ją dokumentują. Niewykluczone, że w ulicznej przestrzeni zostanie zaprezentowana wystawa. Streetworkerzy (tzw. pedagodzy działający na ulicach - przyp. red.) z Ośrodka Działań Kulturowych Las wybierają na miejsca swoich akcji dzielnice, w których jest utrudniony dostęp do kultury instytucjonalnej. Doświadczenie zebrane na Londynku pozwoli zbudować program streetworkingu dla Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego. Obecnie w ramach przedsięwzięcia Scheda trwa praca nad projektem muralu będącego wspólnym dziełem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” na Kapuściskach oraz grupy artystycznej Etam, specjalizującej się w malarstwie monumentalnym. Mural ma być opowieścią starszych ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!