MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi konsultanci wojewódzcy w dziedzinie dermatologii, psychiatrii dziecięcej i neurologii

Tomasz Skory/ zdjęcia Dariusz Bloch
Troje bydgoskich lekarzy specjalistów otrzymało od wojewody powołanie na konsultantów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 203001" >
Wojewoda Ewa Mes wręczyła wczoraj nominacje na stanowisko konsultantów wojewódzkich w dziedzinie dermatologii i wenerologii, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz neurologii.

<!** reklama>
Główne zadania konsultantów wojewódzkich polegają na opiniowaniu i kontrolowaniu organów związanych ze służbą zdrowia.
<!** Image 4 align=left alt="Image 203001" sub="dr hab. n. med. Barbara Zegarska">
Od dziś działania te w dziedzinie dermatologii i wenerologii prowadzić będzie dr hab. n. med. Barbara Zegarska, kierownik Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Collegium Medicum UMK.
- Jest to olbrzymie wyróżnienie, ale i bardzo zobowiązująca funkcja. Będziemy musieli wypracować teraz wspólnie nowe kierunki rozwoju dla szpitali w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Jednym z problemów, którym trzeba będzie się zająć, jest to, że dermatologia cały czas jest niedofinansowana. Będziemy w tej kwestii prowadzić wspólna politykę z konsultantem krajowym i wspierać działania, które prowadzi - zapowiada Barbara Zegarska.
Jako jedyna spośród powołanych obejmie nowe stanowisko na pełną kadencję, czyli kolejne pięć lat. Pozostali konsultanci zastąpią swoich poprzedników na najbliższe pół roku i dopiero po tym okresie przystąpią do pełnej procedury, związanej z objęciem tego stanowiska.

<!** Image 5 align=left alt="Image 203001" sub="dr n. med. Małgorzata Dąbkowska">
Konsultantem w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży została dr n. med. Małgorzata Dąbkowska,  koordynator Oddziału Dziennego Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
- Psychiatria dzieci i młodzieży jest u nas, niestety, specjalnością deficytową. Małymi pacjentami zajmuje się zbyt mało lekarzy, a wiele leków refundowanych jest dopiero, gdy chory skończy 18. rok życia. Trzeba to zmienić i to właśnie stawiam za swój priorytet. Chciałabym też przyspieszyć budowę kliniki psychiatrii w Bydgoszczy - mówi.

<!** Image 6 align=left alt="Image 203001" sub="dr n. med. Sławomir Wawrzyniak, ">
Na konsultanta w dziedzinie neurologii powołany został natomiast dr n. med. Sławomir Wawrzyniak, kierownik Kliniki Neurologicznej 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy. Decyzję wojewody przyjął z zaskoczeniem, ale i radością.
- To wydarzyło się bardzo szybko, ale czuję się zaszczycony. Planuję teraz spotkanie z dotychczasowym konsultantem. Będziemy musieli się teraz zastanowić, które z dotychczasowych działań będą kontynuowane, a także dostosować się do nowych rozporządzeń.
Jednym z pierwszych zadań, jakie go czekają, będzie teraz podział miejsc rezydenckich dla lekarzy.
- Jest ich bardzo mało, co ogranicza możliwość kształcenia przyszłych neurologów - zauważa Sławomir Wawrzyniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!