Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2024 wręczone. Laury honorujące ludzi i redakcje dziennikarstwa polonijnego

OPRAC.: sb
Anna Rezulak, Press Club Polska
Nagrody im. Macieja Płażyńskiego wręczono w sobotę w Gdyni w Muzeum Emigracji. Nagroda honoruje dziennikarzy i media służące Polonii.

W Muzeum Emigracji w Gdyni wręczono tegoroczne nagrody im. Macieja Płażyńskiego. O rozstrzygnięciach kapituły poinformował Marcin Lewicki z Press Club Polska.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę przyznano za publikację na łamach Biuletynu Informacyjnego „Polonia Włoska”: „Ad alcuni piace la poesia – »fenomen Szymborskiej«: niezwykły sukces Wisławy Szymborskiej we Włoszech”.

- Tę nagrodę traktuję jako uznanie dla całej mojej działalności polonijnej we Włoszech. Jej istotą jest budowanie mostów między Włochami i Polską, a także wśród włoskiej Polonii, bardzo zróżnicowanej i rozsianej po całych Włoszech – mówiła podczas uroczystości Maria Radożycka-Paoletti, laureatka.

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem został Martin Ehl, dziennikarz opiniotwórczego czeskiego dziennika „Hospodářské noviny”, publikujący również na łamach „Visegrad Insight”, za regularne przybliżanie czytelnikom Polski z różnych perspektyw: politycznej, gospodarczej i społecznej.

W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, nagrodę przyznano Rusłanowi Szoszynowi za cykl tekstów o procesie Andrzeja Poczobuta oraz rozmowę z Andżeliką Borys „Nie chcę uciekać ze swojej ziemi”, opublikowanych w „Rzeczpospolitej”.

W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano polską redakcję Lietuvos radijas ir televizija – litewskiego nadawcy publicznego – za budowanie i utrzymywanie łączności między Polską a polską społecznością na Litwie.

Nagrody w indywidualnych kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł, nagrodą w kategorii redakcja medium polonijnego jest statuetka.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.

Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Sukces Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji. Wystawa "Karol Śliwka" i "Książka otwarta na świat" zostały Wydarzeniami Historycznym Roku

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl