MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na jednym z rybnickich skwerów stanął pomnik poświęcony Tragedii Górnośląskiej. Ma upamiętniać mieszkańców Rybnika, których dotknęła

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Rzeźba usytuowana jest w pobliżu rybnickiej Szkoły Podstawowej nr 9.
Rzeźba usytuowana jest w pobliżu rybnickiej Szkoły Podstawowej nr 9. UM Rybnik
W bardzo symboliczny sposób upamiętnieni zostaną Ślązacy, a w szczególności rybniczanki i rybniczanie, których w 1945 roku dotknęła Tragedia Górnośląska. Losy wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego w końcówce II wojny światowej mieszkańców przypominać będzie rzeźba, która stoi już na skwerze przy ul. Cmentarnej. Zaplanowano też przy niej oficjalne uroczystości.

Rybnik upamiętni Tragedię Górnośląska. W mieście stanęła rzeźba, która ma przypominać dramatyczne wydarzenia z końca II wojny światowej

Przez wiele lat był to temat tabu, o którym głośno nie mówiło się nawet w rodzinach, których bezpośrednio dotknęła ta sprawa. Teraz jednak czasy się zmieniły i o Tragedii Górnośląskiej mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Coraz częściej i w coraz większej ilości miast wydarzenia z końcówki II wojny światowej, gdy do Polski wszedł front Armii Czerwonej są też upamiętniane.

Do grona tych ostatnich dołączył Rybnik. Na jednym z miejskich skwerów - przy ul. Cmentarnej - w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 9, niedaleko rybnickiego deptaka, stanęła rzeźba przypominająca o zdarzeniach Tragedii Górnośląskiej.

- To pierwsze miejsce w Rybniku, które symboliczną rzeźbą przygotowaną przez artystów, będzie przypominało tragiczne wydarzenia śmierci i przymusowych deportacji Ślązaków w tym rybniczanek i rybniczan - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

To właśnie bowiem mieszkańców Rybnika wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego, w szczególności ma upamiętniać symboliczna rzeźba. - Rybnicka instalacja ma upamiętnić wszystkich Ślązaków doświadczonych przez te brutalne wydarzenia, zaś w szczególności rybniczanki i rybniczan, których śmierć i wywózka do sowieckich łagrów szczególnie doświadczyła - informuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Wkrótce przy pomniku odbędzie się uroczystość

Jak tłumaczą władze miasta, powstanie rzeźby jest odpowiedzią na apele o upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej, które z różnych stron do nich docierały. - O upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej w Rybniku zabiegało wiele środowisk. Wreszcie tak się stanie - wskazuje prezydent Rybnika.

Rzeźba poświęcona Tragedii Górnośląskiej w Rybniku już stoi. Zaplanowano jednak przy niej oficjalne uroczystości. Odbędą się one w najbliższym czasie.

- Uroczystość odbędzie się w sobotę 18 maja o godzinie 10:00 przed kościołem Matki Bożej Bolesnej (po drugiej stronie ulicy, gdzie stanęła rzeźba - przyp. red) - przekazują w rybnickim magistracie.

Prezydent Piotr Kuczera zdradza z kolei, jak będzie ona przebiegała. - Spotkanie będzie krótkie. W kilku słowach przypomnimy tamte tragiczne wydarzenia, a rzeźba zostanie z nami na lata, by zatrzymać w pamięci tamtych ludzi i ich historie - zapowiada włodarz miasta.

Wiadomo, że oprócz władz Rybnika, w symbolicznej uroczystości udział weźmie także pochodzący z Rybnika europoseł, Łukasz Kohut, który także zaangażowany był w starania o uczczenie Tragedii Górnośląskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni