Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural z okazji setnej rocznicy powrotu naszego miasta w granice Polski już jest

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Klucz zawieszony na biało-czerwonej wstędze, a pod nim – panorama Bydgoszczy. Historyczny mural przy ul. Karpackiej jest już gotowy. Powstał z okazji setnej rocznicy powrotu naszego miasta w granice Polski.

- To kolejny akcent w przestrzeni miasta przygotowany specjalnie z myślą o setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. W ramach wydarzeń „Bydgoszcz jest Polska 1920” ogłosiliśmy konkurs na projekt muralu związanego z okrągłą rocznicą. Wygrała praca architekta Dawida Celka - przypominają urzędnicy ratusza.

Mural powstał na szczytowej ścianie budynku przy ul. Karpackiej 39 na Wzgórzu Wolności. Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia - przekazania symbolicznego klucza do miasta przez niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości. - Sam wizerunek klucza to oryginalny zachowany historyczny klucz, który znajduje się w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - czytamy w komunikacie z Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Przypomnieć jednak należy, że odwzorowanie tego oryginału zostało naniesione do projektu dopiero po krytyce miłośników historii Bydgoszczy, którzy wytknęli błąd w pierwotnej pracy.

Konkursy w ramach świętowania stulecia

  • Konkurs na projekt i wykonanie muralu „100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski” to jeden w z wielu z konkursów z okazji powrotu Bydgoszczy w granice Rzeczypospolitej.
  • W ten sposób wyłoniono również zwycięski projekt logotypu, który będzie oficjalną identyfikacją graficzną miasta związaną z obchodami w 2020 roku (wykorzystywany do celów popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych).
  • Rozpisano również konkurs na wydarzenia promujące obchody setnej rocznicy Bydgoskiej Niepodległości, na który zgłoszono 58 projektów. Komisja wybrała 20 zwycięskich projektów, na które miasto przeznaczy 200 tys. zł.
  • Wśród wybranych projektów znalazły się m. in. „Bydgoszcz – 100 lat na taśmie filmowej” Kina Pomorzanin, „100 obrazów na stulcie” organizowane przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, bicie monety jubileuszowej, „Poznaj bydgoskie marki Starówki po 1920 r.”, „Bydgoskie szlaku ku Niepodległości” czy słuchowisko Teatru Polskiego Radia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera