Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długa podróż za kółkiem. Jedź ostrożnie, rób przerwy

wap
Przed podróżą trzeba sprawdzić stan techniczny auta i jak najlepszą trasę.
Przed podróżą trzeba sprawdzić stan techniczny auta i jak najlepszą trasę. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Po dwóch, trzech godzinach prowadzenia samochodu trzeba zrobić 15-minutową przerwę.

Długie weekendy i wakacje to czas częstszych wyjazdów samochodami. Do podróży warto się przygotować, a podczas jazdy - stosować się do kilku zasad. A na pewno bezpiecznie dojedziemy do celu.

Zacznijmy od tego, że przed dłuższą jazdą należałoby sprawdzić samochód w stacji diagnostycznej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to trzeba samemu skontrolować oświetlenie, stan wycieraczek, płynów i oleju.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Sprawdzić należy również opony i ciśnienie w nich. Jest to szczególnie ważne, gdy autem podróżuje komplet pasażerów z bagażami. Kierowca musi sobie również zdać sprawę, że samochód tak obciążony zupełnie inaczej przyspiesza i hamuje.

Przed podróżą warto sprawdzić pogodę w serwisach internetowych i dowiedzieć się o utrudnieniach posługując się mapami w sieci lub skorzystać z adresu internetowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli: gddkia.gov.pl lub infolinii GDDKiA (tel. 19 111).

Weź zwykłą mapę

Trzeba również pamiętać, że nie zawsze najkrótsza trasa jest najszybsza. Warto czasami wybrać dłuższą drogę trasami ekspresowymi lub autostradami, gdzie jedzie się szybciej, ale ruch jest bardziej płynny. Oprócz nawigacji elektronicznej, dobrze mieć również ze sobą tradycyjną papierową mapę, oczywiście aktualną. To na wypadek, gdy nawigacja wyprowadzi nas do lasu albo na polną drogę.

Bagaże należy układać w bagażniku równomiernie po obu stronach samochodu.

W kabinie nie wolno przewozić luźnych rzeczy, bo w razie nagłego hamowania lub wypadku mogą zrobić krzywdę pasażerom.

- Przed drogą kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę i nigdy nie umawiać się z rodziną lub ze znajomymi na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze, a pośpiech jest złym doradcą - radzi Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Butelka z wodą pod ręką

Funkcjonariusze drogówki radzą również, aby unikać - jeżeli to oczywiście możliwe - jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy mocno oślepia słońce.

- A po dwóch, trzech godzinach prowadzenia samochodu należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw - dodaje Monika Chlebicz.

W czasie takiej pauzy kierowca powinien wykonać kilka przysiadów i skłonów, aby pobudzić krążenie i dotlenić mózg. Jeść też należy tylko w czasie postojów. W czasie jazdy kierowca może mieć pod ręką jedynie butelkę z wodą. Klimatyzacja w aucie powinna być ustawiona w przedziale 20-22 st. C.

Bezpieczne mieszkanie

Przed wyjazdem trzeba się również upewnić, czy dom lub mieszkanie są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem. Może warto skonsultować się z fachowcem, aby sprawdził, czy zamki działają prawidłowo lub czy posiadają odpowiednie atesty. Może warto też przy okazji zamontować rozety antywłamaniowe, które są utrudnieniem dla złodziei. To służy długie lata.

Pogoda na dzień (06.04.2018)  | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Długa podróż za kółkiem. Jedź ostrożnie, rób przerwy - Gazeta Pomorska