Magazyn
Tajny zeszyt z dowodami na......

Tajny zeszyt z dowodami na... domniemaną korupcję i księgowe przekręty

Grażyna Ostropolska

Nowości

Aktualizacja:

Handel paliwami to działalność wymagająca dużych inwestycji, ale też przynosząca spore dochody

Handel paliwami to działalność wymagająca dużych inwestycji, ale też przynosząca spore dochody ©Poska Press

Śledczy i kontrolerzy podatkowi zacierają ręce. Zapiski w tajnym zeszycie dystrybutora gazu świadczą o podwójnej, tzw. kreatywnej księgowości w firmie O. I o łapówkach dla celników i strażaków. Nie byli wybredni, za przymknięcie oka brali... 100 zł.
Handel paliwami to działalność wymagająca dużych inwestycji, ale też przynosząca spore dochody

Handel paliwami to działalność wymagająca dużych inwestycji, ale też przynosząca spore dochody ©Poska Press

Podniszczony zeszyt formatu A3, który ktoś wyniósł ze spółki O., odsłania finansowe tajemnice tej firmy. Jej udziałowcy mieli pecha, bo to, co skrzętnie skrywali przed organami podatkowymi, jest teraz w rękach prokuratury, służb celnych, inspektorów ZUS i skarbówki. Porównują oświadczenia, jakie przekazywała im firma O., z zapiskami rzeczywistych przychodów i wydatków, rejestrowanych w tajnym zeszycie. Wynika z nich, że cześć oficjalnych umów z pracownikami tej firmy była lipna.
W dokumentach przekazywanych do ZUS rozliczano ich wg najniższej krajowej, a resztę zarobionych pieniędzy dostawali w kopertach. Po to, by pracodawca sam się w kreatywnej księgowości nie pogubił, założono ów tajny zeszyt.

„Nasz sukces budowany pracą i zaangażowaniem opierał się na etyce oraz kluczowych wartościach firmy”, tak firma O., jeden z największych dystrybutorów propanu, propanu-butanu oraz gazu w butlach w naszym regionie (i ościennych województwach) reklamuje się w internecie. Z tajnych zapisków księgowych spółki wynika, że ów sukces nie wymagał angażowania zbyt wielkich środków. Do tego, by kontrolerzy przymknęli oko, wystarczyły niewielkie gratyfikacje.

„100 zł - łapówka”

„100 zł - pan O. (celnik)”, „34 zł - strażacy wódka”, takie m.in. wydatki odnotowano w zeszycie z tajną księgowością. Widać tam, jak duże pieniądze wpływają do firmy ze stacji paliw oraz jakie kwoty i do kogo wypływają z kasy spółki. Z ujawnionych zapisków wynika, że faktyczna wypłata, którą dostawał pracownik, wahała się między 3 a 4 tys. zł i nijak się miała do deklaracji, przekazywanych ZUS.

Czytaj też: Szlak kolejowy prowadzący donikądO tym, że w spółce O. źle się dzieje, informowali nas w ub. roku kierowcy, który odeszli z tej firmy (pisaliśmy o tym w maju 2016 r w publikacji „Afera paliwowa. ABW i kontrolerzy skarbowi biorą pod lupę jednego z największych dystrybutorów gazu w Kujawsko-Pomorskiem”). Od tej pory niewiele się zmieniło. Inspektorzy skarbówki jeszcze nie zakończyli kontroli, ZUS bada dokumentację firmy O. od lutego tego roku, zaś Inspekcja Transportu Drogowego stwierdziła liczne naruszenia Ustawy o transporcie drogowym, co poskutkowało karą finansową dla spółki. Prokuratorskie postępowanie w sprawie domniemanego fałszowania dokumentów w spółce O. zostało zawieszone, bo... - Czekamy na opinię biegłego - tłumaczy Krzysztof Jaźwiński z KPP w Żninie.

Wiadomo, że spółką O. interesują się urzędy celne w Olsztynie i Elblągu. Niedawne połączenie służb celnych i skarbowych w jedną Krajową Administrację Skarbową powinno ułatwić dokładne prześwietlenie dystrybutora gazu. Pomoże im zapewne to, że wiele osób powiązanych z firmą O. przerywa milczenie i odsłania kulisy jej działania. Opowiadają, jak fałszowano czas pracy kierowców i jak jedną cysterną rozwożono gaz do autostacji oraz do celów grzewczych, co z uwagi na inny podatek VAT od tych usług jest niedopuszczalne.

1 »

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Książka

  DROPS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czy to nowość to działało wczoraj działa dzisiaj działać będzie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama