Magazyn
„Karetka to nie taksówka, zapłacisz!”

„Karetka to nie taksówka, zapłacisz!”

Paweł Kędzia

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Bogdan Grygorowicz pod izbą przyjęć Miejskiego Szpitala Specjalistycznego

Bogdan Grygorowicz pod izbą przyjęć Miejskiego Szpitala Specjalistycznego ©Jacek Smarz

Bogdan Grygorowicz gorzej się poczuł, pluł krwią, dlatego wezwał pogotowie. Od ratowników miał usłyszeć, że jest zdrowy, dlatego zostanie obciążony za interwencję. W szpitalu okazało się, że pacjent ma zapalenie płuc i opłucnej. NFZ odpowiada, że to dyspozytor decyduje o zasadności wysłania karetki.
Bogdan Grygorowicz pod izbą przyjęć Miejskiego Szpitala Specjalistycznego

Bogdan Grygorowicz pod izbą przyjęć Miejskiego Szpitala Specjalistycznego ©Jacek Smarz

Na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego pan Bogdan w czwartek, 4 maja, wylądował w szpitalu z bólem pod łopatką, promieniującym aż do pośladka. Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (na Bielanach) w Toruniu po kilku godzinach stwierdzono podejrzenie kolki nerkowej. Dla potwierdzenia diagnozy, w środku nocy pacjent został przewieziony do Specjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul.
Batorego, gdzie urolog wykluczył tę chorobę. Po powrocie na Bielany, podczas kolejnego badania, tym razem przez neurologa, została postawiona inna diagnoza - rwa kulszowa. Jednocześnie pacjent miał poczekać kilka godzin, do rana, na kolejnego lekarza.

- Kiedy pijany pacjent na SOR-ze, gdzie miałem przeczekać, zaczął sikać, straciłem cierpliwość i poprosiłem o wypis - wspomina Bogdan Grygorowicz.

Jeszcze tego samego dnia poszedł do lekarza rodzinnego, który wypisał mu - zgodnie z postawioną w szpitalu diagnozą - leki na rwę kulszową. Stan zdrowia wyraźnie się jednak pogarszał, a kolejnego dnia rano pojawiły się niepokojące objawy.

- Wystąpił ból, który uniemożliwiał mi swobodne poruszanie się, zacząłem pluć krwią - relacjonuje pan Bogdan. - Dlatego wezwałem pogotowie.

Ratownicy, którzy po przyjeździe od razu zapoznali się z wypisem szpitalnym, mieli obcesowo odnosić się do mężczyzny.

Szklanka krwi czy może dwie?

- „Ile tej krwi wyplułeś? Szklankę, dwie?” - pytali z pogardą. „Przecież byłeś dwa dni temu w dwóch szpitalach i czego jeszcze chcesz” - mówili. Do tego czasu nie przeprowadzili żadnego badania, nawet nie zmierzyli ciśnienia krwi. I wreszcie stwierdzili, że karetka to nie taksówka i obciążą mnie za przyjazd - mówi pan Bogdan nie kryjąc zdenerwowania. - Świadkiem takiego ich zachowania była moja żona. Dopiero później wpięli mi coś w palec.

Czytaj też: Nie oddam prawka i co mi zrobicie?Niezrażony zachowaniem ratowników pacjent zażądał przewiezienia do szpitala przy ul. Batorego.

- Stwierdzono zapalenie płuca wraz z opłucną. Pani doktor była zaskoczona zachowaniem ratowników, którzy mówili, że obciążą mnie kosztami - relacjonuje pacjent.

Ostatecznie spędził prawie dwa tygodnie w szpitalu. A temat obciążenia za przyjazd karetką powracał również przy okazji obchodów lekarskich.

Rozgoryczony zachowaniem ratowników pan Bogan złożył skargę u koordynatora ds. ratownictwa medycznego. Po miesiącu przyszła odpowiedź.

(...) „Uprzejmie informuję, że w przedmiotowej sprawie przeprowadzono postępowanie wyjaśniające, które nie potwierdziło przedstawionych w skardze zarzutów” - brzmi odpowiedź szpitala podpisana przez naczelnego lekarza prof. Marka Jackowskiego. „W toku postępowania ustalono, że Zespół Ratownictwa Medycznego został zadysponowany do Pana (...) z powodu złego samopoczucia, kaszlu z odkrztuszaniem podbarwionej krwią wydzieliny. Zarzut niezbadania Pana przez ratowników jest nieprawdziwy, co potwierdzają wpisy w Karcie Medycznych Czynności Ratunkowych. Wyjaśnienia ratowników medycznych przeczą zarzutom dotyczącym ich nieodpowiedniego zachowania”.


1 »

Czytaj także

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Się wypisałeś

  do (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Kogo masz jakieś pretensje Podjąłeś decyzję i tak się stało ....Zapłacisz za wszystko
  Przerwałeś uniemożliwiłeś proces ratowania i skutecznego leczenia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proponuję tą filozofię przenieść

  hens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  na straż pożarną. Dyspozytor bedzie odpytywał - a co się pali? A mocno się pali? A próbował pan gasić? A czym pan próbował gasić? A czy przez czas tej rozmowy może przygaslo trochę? No jak...rozwiń całość

  na straż pożarną. Dyspozytor bedzie odpytywał - a co się pali? A mocno się pali? A próbował pan gasić? A czym pan próbował gasić? A czy przez czas tej rozmowy może przygaslo trochę? No jak przygasło, to może zgaśnie. A to pan podpalił? Jak nie wiadomo kto podpalił, no to ciul, nie przyjeżdżamy, bo nie będzie miał kto zapłacić za gaszenie!

  A wóz bojowy to nie taksówka, za którą Kędzia notorycznie, jak widać, nie płaci.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tu macie tych wszystkich "ratowników"!

  hens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  - zumi.pl/transport+medyczny+toru%C5%84,namapie.html. To są ludzie, niektórzy spod ciemnej gwiazdy, pracujący na własny rozrachunek, którzy tak samo jak pracownicy prosektorium chcą kosić kasę! I...rozwiń całość

  - zumi.pl/transport+medyczny+toru%C5%84,namapie.html. To są ludzie, niektórzy spod ciemnej gwiazdy, pracujący na własny rozrachunek, którzy tak samo jak pracownicy prosektorium chcą kosić kasę! I wożenie chorych biedaków mają głęboko w zadku. To nie są matki Teresy, czy wszyscy święci!

  Co potrafią "ratownicy medyczni" wiemy dobrze z Łodzi!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hm

  CorpsePL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Zapewniam Cię, że w aferze "łowców skór" nie uczestniczył żaden ratownik medyczny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inny punkt widzenia

  Mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Odbiegając nieco poziomem od pozostałych wypowiedzi.
  TAK to dyspozytor decyduje o wysłaniu karetki lub też nie. Swoja decyzje opiera na wywiadzie, który przeprowadza z wzywających i/lub samym...rozwiń całość

  Odbiegając nieco poziomem od pozostałych wypowiedzi.
  TAK to dyspozytor decyduje o wysłaniu karetki lub też nie. Swoja decyzje opiera na wywiadzie, który przeprowadza z wzywających i/lub samym pacjentem.
  Jeśli jednak świadomie wprowadzamy w błąd dyspozytora /np. podając ból w klatce piersiowej tylko po to aby wymusić przyjazd karetki do gorączki/ wówczas popełniamy wykroczenie.

  Kodeks wykroczeń w art. 66. § 1.stanowi, że: "Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.

  § 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych".

  W praktyce kierownik ZRM stwierdza różnice pomiędzy powodem wezwania a stanem faktycznym. Wzywa na miejsce policje. Przedstawia swoje podejrzenia. Policja moze ale nie musi od razu nakładać mandatu. Jesli sytuacja jest niejednoznaczne wszystko bedzie wyjaśnianie w toku postepowania (nagrania rozmowy z kompozytorem, karty medycznych czynności ratunkowych, zeznań świadków) a sprawa pewnie trafi do sądu.

  Opisany Pan Bogdan prawdopodobnie nie zawinił, choć mógł wykazać sie większą współodpowiedzialnością społeczna.

  W moim mieście policja i mandaty na miejscu wezwania sa czymś normalnym. Jedna taka historia w życiu i "stali klienci" juz nie kłamią. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Acha, czyli wg szanownego

  hens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  diagnoza nie jest konieczna, decyduje jakiś kierownik i gliniarz. To po co szpitale?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A szpitale?

  Ms (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Z drugiej strony czemu brak oburzenia wobec az 2 szpitali w ktorych LEKARZE postawili błędne diagnozy?
  Co do ratownikow...fakt, złe podejście. Osobiscie znam wielu dobrych ratowników i w życiu...rozwiń całość

  Z drugiej strony czemu brak oburzenia wobec az 2 szpitali w ktorych LEKARZE postawili błędne diagnozy?
  Co do ratownikow...fakt, złe podejście. Osobiscie znam wielu dobrych ratowników i w życiu bym nie chcial żeby przyjechal lekarz. Poza tym to juz nie PRL ze smiga piel i lek. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zastąpić ratowników normalnymi pielęgniarkami

  ZNIECZULICA "ratowników" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  tak to jest jak weszli do medycyny przebierańcy z zachodu czyli ratownicy(nie lekarz ni pielęgniarka) i wyznaczają trendy ,,,nie było ich to istniał Służba Zdrowia, dzisiaj to tylko usługi, można...rozwiń całość

  tak to jest jak weszli do medycyny przebierańcy z zachodu czyli ratownicy(nie lekarz ni pielęgniarka) i wyznaczają trendy ,,,nie było ich to istniał Służba Zdrowia, dzisiaj to tylko usługi, można zejść a ci powiedzą żeś zdrowy i jeszcze żądają podwyżki zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znieczulica

  Ms (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Fajnie generalizowac. A jaka diagnoza w szpitalu przez 100% lekarzy? Ze koniec koncow co innego wyszło.czytanie ze zrozumieniem. Przebierancy sa w kazdym europejskim państwie i nie tylko.a tylko w...rozwiń całość

  Fajnie generalizowac. A jaka diagnoza w szpitalu przez 100% lekarzy? Ze koniec koncow co innego wyszło.czytanie ze zrozumieniem. Przebierancy sa w kazdym europejskim państwie i nie tylko.a tylko w pl sie krzyczy tylko piguly tylko lekarze. Ale to ratownicy odwalaja robote w pogotowiu i o dobrych rzeczach sie nie pisze bo po co bo to ich praca. Poczytaj o przebierancach na medycznych stronach a nie ze widzisz ze brak im kasy jest wiecej postulatow !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powodzenia

  gdak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Pielęgniarki nie są głupie i nie zastąpią ratowników. Chyba że znajdziesz nienormalne pielęgniarki ale z całym szacunkiem, one też myślą.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nazwisko Komentującego

  Przemysław Gdak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ktoś się podszywa pod moje nazwisko albo z rodziny?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Bartek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  tego Gdaka, tego który fałszuje dokumenty?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ratownicy pacjenta wyśmieli ... bo w papierach miał tylko poczciwą rwę kulszową ...

  pacjent pluł krwią ... profesor medycyny broni pospolitych szyderców ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Pacjent wylądował w szpitalu na zapalenie płuc na dwa tygodnie !
  Jaką medycynę zapamięta ..?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty-y, kundzia czy kędzia,

  hens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  a ty jeździsz taksówkami i nie płacisz?

  A pozostałych durniów informuję, że to nie może być tak, że karetka zabiera tego albo tamtego! Ma zabierać wszystkich potrzebujących! I to żadna łaska, bo...rozwiń całość

  a ty jeździsz taksówkami i nie płacisz?

  A pozostałych durniów informuję, że to nie może być tak, że karetka zabiera tego albo tamtego! Ma zabierać wszystkich potrzebujących! I to żadna łaska, bo jeśli prywatna firma nie radzi sobie z właściwym wypełnianiem usług, to wyp_ąć i nie terroryzować ludzi, którym pomagać bezwzględnie należy!

  Zajmijcie się wożeniem kartofli! Do ZSRR!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hens matole

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Douczą się trochę - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, to nie prywatna firma.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Struktura organizacyjna Stacji:

  hens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Zgoda, już nie "prywatna" w sensie ścisłym.

  Statut - "W skład Stacji wchodzi przedsiębiorstwo (czyli firma) pod nazwą Stacja Pogotowia Ratunkowego ( ) Rozdział 4: Stacja prowadzi gospodarkę...rozwiń całość

  Zgoda, już nie "prywatna" w sensie ścisłym.

  Statut - "W skład Stacji wchodzi przedsiębiorstwo (czyli firma) pod nazwą Stacja Pogotowia Ratunkowego ( ) Rozdział 4: Stacja prowadzi gospodarkę finansową w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, który pokrywa z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i reguluje zobowiązania."

  To są wyimki ze statutu stacji bydgoskiej, stacja w Toruniu jest znacznie bardzie tajemnicza i nigdzie się nie chwali swoją strukturą ani organizacją.
  Może dlatego, że jeszcze niedawno stanowiła łakomy kąsek dla tut, władców - "Ratownicy z pogotowia nie chcą połączyć się ze szpitalem" (pomorska.pl/wiadomosci/torun/art/7230644,ratownicy-z-pogotowia-nie-chca-polaczyc-sie-ze-szpitalem,id,t.html).

  Jak by nie było, jest to przedsiębiorstwo w sensie ścisłym i jako takie wykonuje te działania, na których zarabia! A resztę chamsko olewa.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1000 Bogdanów zmorą izb przyjąć

  gdak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  Ratownictwo medyczne to nie pomoc doraźna. Jak dyspozytor powysyła karetki do panów Bogdanów to nie będzie miał zespołów które będą potrzebne u osób nieprzytomnych, czy potrzebujących...rozwiń całość

  Ratownictwo medyczne to nie pomoc doraźna. Jak dyspozytor powysyła karetki do panów Bogdanów to nie będzie miał zespołów które będą potrzebne u osób nieprzytomnych, czy potrzebujących poszkodowanych w wypadkach itp.
  Pan Bogdan stracił cierpliwość i opuścił szpital.Widać nie potrzebował pomocy szpitalnej a tym bardziej pogotowia.
  Moim zdaniem w tej sytuacji powinien zostać wystawiony rachunek z pogotowia i szpitala. W taki oto sposób przez setki Bogdanów marnotrawione są pieniądze podatników.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A te gnoje protestują i chcą podwyżek !

  A te gnoje protestują i chcą podwyżek ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 18

  Na kasy do "Biedronki" jak za mało !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp gnoje

  Ms (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Żebyś wiedzial jak wygląda praca tych "gnoi" to bys na kolanach przepraszał

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A

  A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Stwierdzam, że jesteś idiotą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gnoje

  Ratownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Mam nadzieję że nie zadzwonisz na 999 lub 112 jak będzie ktoś z twojej rodziny umierał albo ty albo twoje dziecko bo przecież GNOJe przyjadą... po co lepiej dla Ciebie jak umrzesz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  g__je??

  Ratownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wypada podpisać się z imienia i nazwiska..

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama