Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie kary dla pijanych kierowców są w Europie?

Małgorzata Oberlan
Jakie kary dla pijanych kierowców obowiązują w krajach Europy?
Jakie kary dla pijanych kierowców obowiązują w krajach Europy? Archiwum Polska Press
18 maja 2015 r. w Polsce weszły w życie surowsze przepisy, dotyczące nietrzeźwych kierowców. W 2017 r. ministerstwo sprawiedliwości planuje jeszcze je zaostrzyć. Są jednak kraje w Europie, w stosunku do których nad Wisłą pijani mają luz.

W Czechach przepisy dotyczące jazdy po alkoholu są bardzo surowe. W ogóle nie dopuszcza się możliwości prowadzenia „po spożyciu” (limit 0,0 promila). Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających uznawane jest za przestępstwo.

System karania za jazdę pod wpływem alkoholu jest naprawdę prosty. Po stwierdzeniu podczas badania do 0,3 promila alkoholu we krwi kierowca otrzymuje mandat w wysokości 90-700 euro. Jeśli wynik badania przekracza tę wartość, to wartość mandatu wyniesie od 900 do 1800 euro, a na konto kierowcy trafi 7 pkt karnych. Limit to 12 pkt. Po jego przekroczeniu obywatel Czech traci prawo jazdy, a obcokrajowiec nie może poruszać się po czeskich drogach przez rok. Złamanie tego zakazu zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 1000 euro.

Zobacz także: Polchem to była kiedyś potęga. Jak się tam pracowało? [zdjęcia]

Niemcy - jest grupa zerowa

Zasadniczy limit w Niemczech to 0,5 promila alkoholu we krwi. Ale, uwaga! Kierowcy mający prawo jazdy krócej niż dwa lata, osoby w wieku poniżej 21 lat oraz cudzoziemcy mają zerowy limit alkoholu.

Jeśli u kierowcy z grupy „zerowej” zostanie stwierdzona obecność alkoholu we krwi w wymiarze do 0,5 promila, zostanie on ukarany mandatem w wysokości 250 euro. Jeśli kontrolowany kierowca będzie miał wynik od 0,5 do 1,09 promila, zapłaci mandat w wysokości 500 euro, otrzyma 2 pkt karne i straci prawo jazdy na miesiąc. Gdy pomiar wykaże stężenie 1,1 promila lub więcej, prawo jazdy zostanie natychmiast odebrane. Kierowca dostanie dodatkowo mandat nawet w wysokości 1500 euro, a na jego konto trafią 3 pkt karne. Taki czyn zagrożony jest też karą więzienia do pięciu lat. Kierowca musi się też liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 5 lat lub na zawsze. Warto podkreślić, że jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, sąd może mu nakazać wypłatę ofierze zdarzenia rekompensaty finansowej, ewentualnie renty.

Szwecja - restrykcyjne kary

Dopuszczalny poziom alkoholu w Szwecji to, podobnie jak w Polsce, 0,2 promila. Kary za jazdę po spożyciu są bardzo restrykcyjne i uzależnione od wysokości dochodów kierowcy. Wysokość stawki służącej do obliczania grzywny wynosi od 6 do 120 euro. Maksymalna grzywna wynieść może 12 tysięcy euro.

Zobacz także: Widział rosyjski striptiz, koreańskie piekło i drugą twarz karnawału w Rio

Szwedzka tabelka przewiduje, że kierowca, mający 0,2-0,49 promila alkoholu, zapłaci 40 stawek grzywny i na rok straci prawo jazdy. Ten, który będzie miał do 0,59 promila, zapłaci 50 stawek grzywny i także na rok pożegna się z prawkiem. Im wyższy stan upojenia, tym wyższa grzywna. Kierowcy, mającemu powyżej 1 promila alkoholu, grozi zatrzymanie prawa jazdy do 3 lat oraz kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Francja - słone grzywny

Podobnie jak w Niemczech, francuskie prawo dopuszcza 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak powyżej tego poziomu kary są zdecydowanie wyższe niż w Niemczech - grzywna może wynieść aż 4500 euro. Pijanemu kierowcy grozi też kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Sąd może jednak skazać kierowcę na 7 lat pozbawienia wolności, odebrać prawo jazdy na 10 lat i orzec 100 tysięcy euro grzywny, jeżeli spowoduje on wypadek, w którym ktoś zginie. Dodatkowo kara wzrasta do 150 tysięcy euro grzywny, jeżeli sprawca jednocześnie przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50km/godz., uciekł z miejsca wypadku albo znajdował się również pod wpływem narkotyków. Rodziny ofiar wypadków, spowodowanych przez pijanych kierowców, mogą też żądać wysokich odszkodowań w sądzie.

Wielka Brytania - 14 lat za śmierć

Kierowca na Wyspach może wsiąść za kółko mając nawet 0,8 promila alkoholu we krwi. Jeśli przekroczy dopuszczalny pułap, grozi mu grzywna w wysokości 5000 funtów lub kara pozbawienia wolności do sześciu miesięcy. Ale w Wielkiej Brytanii można zostać ukaranym nawet wówczas, gdy badanie wykazało mniejszą zawartość alkoholu we krwi kierowcy. Wystarczy, że policjant podczas kontroli stwierdzi, że kierowca ma ograniczone funkcje psychoruchowe.

Zobacz także: Okropna zbrodnia wstrząsnęła miasteczkiem

O wysokości kary decyduje sąd podczas rozpraw, który obligatoryjnie odbiera także prawo jazdy na 12 miesięcy. Zdecydowanie ostrzejsze kary brytyjskie przepisy przewidują dla kierowców, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek śmiertelny. Tacy mogą trafić do więzienia nawet na 14 lat.

Norwegia - więzienie

W Norwegii kary za prowadzenie pod wpływem alkoholu są naprawdę dotkliwe. Zazwyczaj stanowią kombinację wyroku więzienia bez zawieszenia, grzywny, której wysokość jest powiązana z zarobkami oskarżonego, oraz utraty prawa jazdy. Przy przekroczeniu normy grzywna może sięgnąć 1000 euro, a przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila grzywna wynosi 150 procent miesięcznego dochodu, a zakaz prowadzenia orzeka się na rok-dwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie kary dla pijanych kierowców są w Europie? - Nowości Dziennik Toruński